Samochód w firmie i rozliczenia podatkowe

highway-3392100_640.jpg

„Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalności gospodarczą i jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. W lipcu Wnioskodawca złożył wniosek leasingowy na zakup samochodu osobowego dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i 26.07.2021 r. poniósł pierwszy koszt zaliczki na zakup auta. Obecnie r. Wnioskodawca zamierza złożyć formularz VAT-26 w urzędzie skarbowym ponieważ samochód ma być wykorzystywany tylko i wyłącznie do prowadzonej działalności. Przedsiębiorca będzie odliczał 100% VAT i będzie prowadził ewidencję przebiegu. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca po kilku miesiącach stwierdzi, że chce jednak wykorzystywać samochód również do celów prywatnych? Czy będzie musiał zrobić korektę podatku naliczonego VAT, który został odliczony przy zakupie samochodu (opłata wstępna leasingu)?”

W rozstrzygnięciu dylematu Czytelnika może okazać się pomocna indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dn. 21.05.2018 r., sygn. akt: 0112-KDIL4.4012.145.2018.1.JK.

Zgodnie z …

(…) art. 90b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u-VAT), zgodnie z którym w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy, o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

Jednakże w świetle tego samego art. 90b ust. 1 ustawy, wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco (a nie jak przy nabyciu „na własność” – jednorazowo, „z góry”), zatem istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco – w miesiącu dokonania zmiany przeznaczenia pojazdu przedsiębiorca winien dokonać zmiany zasad (wysokości) odliczania podatku.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz.

Na gruncie przepisów ustawy o VAT leasing operacyjny jest usługą, zdefiniowaną w art. 8 cyt. ustawy. Po zakończeniu umowy leasingu jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy, opcja wykupu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może, lecz nie musi skorzystać.

Reasumując stanowisko organu, w sytuacji, gdy użytkowany w ramach umowy leasingu operacyjnego samochód o masie poniżej 3,5t przedsiębiorca będzie pierwotnie wykorzystywał wyłącznie do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 4 u-VAT i w związku z tym faktem odliczy pełną kwotę podatku naliczonego od kosztów leasingu typu wpłata wstępna, raty, serwis itd., a następnie zmieni przeznaczenie tego samochodu i pojazd ten będzie wykorzystywany do działalności „mieszanej”, to nie wystąpią wynikające z art. 90b ustawy przesłanki warunkujące obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego za okresy rozliczeniowe przed zmianą przeznaczenia.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.