Sankcje za korzystanie z rachunku spoza białej listy

papers-4862061_640.jpg

1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT (tzw. biała lista), który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Wykaz zastąpił uprzednio funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Biała lista umożliwia:

  • sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • jeśli kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,
  • potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić danemu kontrahentowi.

Jakie sankcje grożą za korzystanie z rachunku spoza białej listy? Jeśli przedsiębiorca zapłaci swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, niż podany w wykazie:

  • nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,
  • będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Przedsiębiorca ma możliwość uwolnić się od tych sankcji, jeśli najpóźniej w ciągu 7 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformuje o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności.

UWAGA! W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, termin na złożenie zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego o przelewie na rachunek spoza białej listy został przedłużony do 14 dni, od dnia wykonania przelewu.

Dane podatników są aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Dlatego należy sprawdzać numer rachunku bankowego swojego kontrahenta tego samego dnia, w którym ma być zrealizowany przelew.

Źródło: biznes.gov.pl, B.O.