Spółka akcyjna i sprawozdania NBP

dolar-amerykanski-1.jpg

„Czy w przypadku sprawozdań NBP do ustalenia progów należy brać pod uwagę salda rozrachunków, czy też obroty z kontrahentami z UE?”

Wprawdzie nie wynika to z treści zapytania Czytelnika, jednakże Autor mniema, że spółka akcyjna ma obowiązek przekazywania sprawozdań do Narodowego Banku Polskiego w ustawowo wskazanym terminie, gdyż spółka akcyjna spełnia …

(…) definicję z art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Prawo dewizowe.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 cyt. ustawy, rezydenci dokonujący obrotu dewizowego oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową są obowiązani przekazywać Narodowemu Bankowi Polskiemu dane w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

Na podstawie art. 30 ust. 3 w/w ustawy wydano akt wykonawczy – aktualnie obowiązujący to rozporządzenie MRiF w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

Zgodnie z § 2 ust. 4- 6 wspomnianego rozporządzenia z 2017 roku:

– ust. 4 – do wyliczenia progu sprawozdawczego przyjmuje się bezwzględną wartość aktywów i pasywów;

– ust. 5 – dane przyjmowane do wyliczenia progu sprawozdawczego na koniec roku lub kwartału, wyrażone w walutach obcych, przelicza się na złote, stosując średnie kursy tych walut ogłoszone przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego roku lub kwartału, a jeżeli w tym dniu kurs danej waluty obcej nie został ogłoszony przez NBP, stosuje się ostatnio ogłoszony przez NBP kurs tej waluty;

– ust. 6 – dane dotyczące stanów aktywów i pasywów wykazywane w sprawozdaniach na koniec danego okresu sprawozdawczego, wyrażone w walutach obcych, przelicza się na złote, stosując średnie kursy tych walut ogłoszone przez NBP w ostatnim dniu roboczym danego okresu sprawozdawczego, a jeżeli w tym dniu kurs danej waluty obcej nie został ogłoszony przez NBP, stosuje się ostatnio ogłoszony przez NBP kurs tej waluty.

Zatem do ustalenia progów jednostka powinna wziąć pod uwagę salda rozrachunków, a nie obroty dokonywane z nierezydentami (podmiotami zagranicznymi).

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 27.07.2002 r. Prawo dewizowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 1708.
  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dn. 09.08.2017 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej – Dz.U. z 2017 r. poz. 1548.