Sporna data wystawienia świadectwa pracy

„W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę, zgodnie z art. 97 § 1 K.p., pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwa pracy, tzn. w dniu ustania zatrudnienia. A co w przypadku, jeżeli nie jest to możliwe, gdyż jest to dzień wolny od pracy (niedziela – umowa zawarta na czas określony do 18.03.2018 r.), a pracodawca nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Z jaką datą należy wystawić świadectwo pracy?”

Zgodnie z …

(…) art. 97 § 1 Kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Jeżeli ostatni dzień umowy przypada w niedzielę, to świadectwo powinno zostać wydane w poniedziałek, natomiast nie może zostać wydane w piątek, bo w tym czasie stosunek pracy jeszcze trwa.

Należy tu zwrócić uwagę na treść § 4 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy. Zgodnie z tą regulacją, w przypadku określonym w art. 97 § 1 K.p., pracodawca wydaje świadectwo pracy niezwłocznie – w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, albo doręcza je w inny sposób.

Zatem z uwagi na fakt, że wydanie świadectwa w niedzielę jest niemożliwe, można je wydać w poniedziałek, lub też wysłać pocztą, listem poleconym.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. pod poz. 108 ze zm.; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 305.
  2. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy – Dz.U. z 2016 r. poz. 2292 z późn. zm.