Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli

„Nauczyciel, którego zatrudnieniem jestem zainteresowana przebywa na takim świadczeniu. W przepisach jest napisane, że do chwili osiągnięcia wieku emerytalnego nie może podjąć pracy jako nauczyciel w państwowych szkołach. Czy to oznacza, że w szkołach prywatnych może bez ryzyka utraty świadczenia kompensacyjnego? Chodzi o zatrudnienie nauczyciela na 4h w tygodniu do prowadzenia zajęć muzyki.

Zgodnie z …

(…) art. 9 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy – Karta Nauczyciela.

Zatem zatrudnienie w dowolnej z jednostek wskazanych w art. 1 KN będzie skutkowało zawieszeniem prawa do świadczenia kompensacyjnego. Tymczasem przywołany art. 1 Karty w ust. 2 wymienia również nauczycieli zatrudnionych w:

  • publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
  • przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Oznacza to, że również zatrudnienie w prywatnej niesamorządowej szkole zawiesza prawo do świadczenia kompensacyjnego.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2018 r. poz. 967.
  2. Ustawa z dn. 22.05.2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych – Dz.U. z 2018 r. poz. 128.