Szczególne przypadki przyjmowania do szkół osób, które ukończyły 16 albo 15 lat – nowela rozporządzenia

Z dniem 17 marca br. wchodzą w życie zmiany w przepisach wykonawczych określających m.in. szczególne przypadki przyjmowania do szkół dla dorosłych osób, które nie ukończyły 16 albo 15 lat.

Nowela dotyczy zapisów rozp. MEN z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz.U. poz. 1562). Zmiany we wskazanym akcie wykonawczym, podyktowane koniecznością dostosowania tych regulacji do przepisów wyższej rangi (ustawa), zostały zawarte w rozp. nowelizującym, wydanym przez MEN dnia 13 lutego 2020 r. (Dz.U. poz. 337).

W § 1 rozp. podstawowego ust. 2 uzyskał nowe brzmienie i – począwszy od dnia 17 marca br. – stanowi, iż do publicznego lub niepublicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w liceum ogólnokształcącym dla młodzieży.

Również w § 1 rozp. MEN z dnia 8 sierpnia 2017 r. dodano nowy zapis, mianowicie ust. 3. Zgodnie z tym przepisem do publicznego lub niepublicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych można przyjąć także osobę, która ukończyła branżową szkołę I stopnia oraz najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat.

W drodze noweli zmianie uległ ponadto par. 2 rozp. podstawowego – oznacza to, że od 17 marca br. do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 15 lat, jeżeli osoba ta przebywa w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.

Maciej Ofierski