Szczepienia ochronne w KUP działalności gospodarczej lekarza

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2017 r. (data wpływu 20 października 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup szczepień ochronnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup szczepień ochronnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług lekarskich. Zarówno w szpitalu, jak w przychodni ma na co dzień bezpośredni kontakt z chorym pacjentem, przez co jest narażona na wiele chorób przenoszonych drogą kropelkową. Zarażenie się od pacjenta chorobą zakaźną skutkuje absencją chorobową i utratą przychodów w tym okresie. Aby zmniejszyć bardzo wysokie ryzyko zachorowania związane bezpośrednio z wykonywanym zawodem, Wnioskodawczyni zamierza poddać się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie, błonicy-tężcowi-krztuścowi oraz odrze-śwince-różyczce. Szczepienia zapobiegną niezdolności do pracy z powodu choroby, a przynajmniej wydatnie skrócą jej okres, wpływając bezpośrednio na zachowanie przychodów z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy udokumentowane fakturami wydatki na szczepienia ochronne, którym poddaje się lekarz w związku z wysokim ryzykiem zarażenia się chorobą zakaźną od pacjenta w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, stanowią koszt uzyskania przychodu z tejże działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, udokumentowane fakturami wydatki na szczepienia ochronne, którym poddaje się lekarz w związku z wysokim ryzykiem zarażenia się od pacjenta chorobą zakaźną w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, stanowią koszt uzyskania przychodów z tejże działalności gospodarczej. Wydatki te nie są wymienione w katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, są powiązane z przychodami oraz ponoszone są w celu zachowania przychodów z praktyki lekarskiej prowadzonej w formie indywidualnej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym przepisie ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo -skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami,
  • nie zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy, zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów,
  • są odpowiednio udokumentowane.

W związku z powyższym, za koszt uzyskania przychodu można uznać taki wydatek, który został poniesiony przez podatnika w sposób rzeczywisty (definitywny). Wydatek musi zostać faktycznie poniesiony w sensie realnym, tzn. że musi nastąpić uszczuplenie zasobów finansowych podatnika.

Wydatki na zakup szczepień ochronnych, nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, kwestia kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzależniona jest od wykazania (udowodnienia) przez Wnioskodawcę, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tego przychodu.

W doktrynie wskazuje się, że zwrot „w celu uzyskania przychodu” nie powinien być interpretowany zbyt szeroko. Możność uzyskania przychodu przez dokonanie danego wydatku powinna być oceniana z uwzględnieniem zasad doświadczenia życiowego i praktyki obrotu gospodarczego. Nie jest bowiem wykluczone, że dany wydatek teoretycznie może się przyczynić do uzyskania przychodu, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodu. W praktyce występują bowiem sytuacje, w których podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które przeznaczone są na realizację ich potrzeb osobistych, a ich możność przyczynienia się do powstania przychodu jest czysto teoretyczna (por. Bartosiewicz A., Kubacki R., PIT. Komentarz, Lex 2015 oraz wyroki: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 października 2013 r., sygn. I SA/Wr 1291/13 i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Ol 154/13).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług lekarskich. Zarówno w szpitalu, jak w przychodni mam na co dzień bezpośredni kontakt z chorym pacjentem, przez co jest narażona na wiele chorób przenoszonych drogą kropelkową. Zarażenie się od pacjenta chorobą zakaźną skutkuje absencją chorobową i utratą przychodów w tym okresie. Aby zmniejszyć bardzo wysokie ryzyko zachorowania związane bezpośrednio z wykonywanym zawodem, Wnioskodawczyni zamierza poddać się szczepieniom ochronnym przeciwko grypie, błonicy-tężcowi-krztuścowi oraz odrze-śwince-różyczce. Szczepienia zapobiegną niezdolności do pracy z powodu choroby, a przynajmniej wydatnie skrócą jej okres, wpływając bezpośrednio na zachowanie przychodów z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że wydatki na zakup szczepień ochronnych, nie będą miały charakteru osobistego, gdyż będą w sposób funkcjonalny powiązane z rodzajem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej i poniesione zostaną w celu uzyskania przychodu.

W konsekwencji Wnioskodawczyni, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup szczepień ochronnych, o ile zostaną prawidłowo udokumentowane.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dn. 8.12.2017 r. – sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.352.2017.2.KO