Szerszy katalog kursów kwalifikacyjnych dla nauczycieli

Dnia 01.09.2021 r. weszło w życie rozporządzenie MEiN z dn. 27.08.2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz.U. z 2021 r. poz. 1601), które rozszerza katalog kursów kwalifikacyjnych prowadzonych przez placówki doskonalenia nauczycieli.

Zgodnie ze zmienionymi …

(…) przepisami § 21 ust. 1 pkt 1 rozp. podstawowego placówki doskonalenia posiadające akredytację mogą, za zgodą kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę placówki, prowadzić kursy kwalifikacyjne, o których mowa w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, w zakresie:

  • przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  • pedagogiki specjalnej dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  • wychowania do życia w rodzinie.

Wniosek o wyrażenie zgody na prowadzenie ww. kursów kwalifikacyjnych zawiera m.in. wykaz osób przewidzianych do realizacji zajęć ujętych w szczegółowym planie i programie kursu kwalifikacyjnego, obejmujący:

  • imię i nazwisko osoby przewidzianej do prowadzenia zajęć,
  • informację o kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, z zakresu tematyki zajęć prowadzonych na kursie, posiadanych przez osobę przewidzianą do ich prowadzenia.

Wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych z wychowania do życia w rodzinie do placówek doskonalenia nauczycieli ma ułatwić zdobywanie kwalifikacji do prowadzenia tych zajęć, a tym samym zapobiec zwiększającej się z roku na rok liczbie wakatów na tych stanowiskach. Resort upatruje przyczyn tego problemu w tym, że obecnie tylko nieliczne uczelnie prowadzą studia z zakresu wychowania do życia w rodzinie.

Akredytowane placówki doskonalenia nauczycieli będą mogły prowadzić kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli WDŻ zgodnie z dotychczasowymi zasadami, określonymi w przepisach § 21 ust. 2–7 rozp. MEN z dn. 28.05.2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz.U. z 2019 r. poz. 1045, ze zm.).

Wymagania dotyczące kursów kwalifikacyjnych będą odpowiadały wytycznym sformułowanym dla studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela. Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego osoby posiadające kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych, określone w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, uzyskają dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie w szkołach podstawowych. Przepisy tego rozp. nie przewidują możliwości uzyskiwania kwalifikacji do nauczania tego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych w wyniku ukończenia kursu kwalifikacyjnego.

Omawiana nowelizacja wprowadziła także zmianę, zgodnie z którą publiczne placówki doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych mogą, za zgodą MKiDN, prowadzić kursy kwalifikacyjne, o których mowa w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych, w zakresie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne artystyczne w szkołach artystycznych i placówkach artystycznych.

Jest to wyjście naprzeciw grupie zawodowych artystów zainteresowanych uzyskaniem przygotowania pedagogicznego pozwalającego na nabycie wymaganych kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych w ww. szkołach i placówkach. Kursy te będą realizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej – wyspecjalizowaną jednostkę wykonującą zadania związane z doskonaleniem nauczycieli szkół artystycznych i placówek kształcenia artystycznego.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dn. 28.05.2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli – Dz.U. z 2019 r. poz. 1045 ze zm.