Szkoła i przejście nauczyciela na emeryturę

Zgodnie z …

(…) art. 88 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela – „nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę.”

Warunkiem przejścia na emeryturę z art. 88 KN (na starych zasadach) jest rozwiązanie stosunku pracy. Aby przejść na tę emeryturę, nauczyciel musi więc rozwiązać stosunek pracy.

W tym przypadku stosunek pracy zostaje wypowiedziany przez nauczyciela, czyli na jego wniosek i zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 1 Karty w związku z art. 23 ust. 1 pkt 1 KN jego rozwiązanie nastąpi z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia.

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo oświatowe – art. 94, rok szkolny trwa od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego. Oznacza to więc, że nie można rozwiązać stosunku pracy za wypowiedzeniem przed 31 sierpnia. W tym przypadku niezrozumiałe jest twierdzenie dyrektora szkoły o konieczności wykonywania przez nauczyciela pracy jedynie do końca czerwca.

Natomiast Karta Nauczyciela przewiduje również rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania na mocy porozumienia stron. Nauczyciel w tym przypadku zwraca się na piśmie do dyrektora, że chce rozwiązać umowę o pracę na drodze porozumienia stron np. 31.01.2022 r. Jeżeli dyrektor wyrazi zgodę na taki tryb rozwiązania, wówczas nie ma przeszkód prawnych, aby nastąpiło to np. 31.01.2022 roku.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2021 r. poz. 1762.
  2. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2021 r. poz. 1082.