Szkolenia pracowników centrum powiadamiania ratunkowego – nowe regulacje

Z dniem 15 maja br. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze dotyczące szkoleń pracowników centrum powiadamiania ratunkowego.

Regulacje, o których mowa, zostały zawarte w rozp. MSWIA z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie szkoleń pracowników centrum powiadamiania ratunkowego (Dz.U. poz. 897). Wskazany akt wykonawczy wydano na podstawie upoważnienia z art. 16b ust. 5 ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2021 r. poz. 268).

Szkolenia podstawowe oraz szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego prowadzone w formie:

  1. wykładu,
  2. wideokonferencji,
  3. warsztatu,
  4. e-learningu.

Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego (KCMSPR) przygotowuje w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku plan szkoleń podstawowych i w ramach doskonalenia zawodowego, na dany rok. W roku, w którym trwa stan epidemii, plan szkoleń KCMSPR przygotowuje w terminie 30 dni od dnia ustania tego stanu.

Szkolenie podstawowe dla operatorów numerów alarmowych obejmuje:

  • szkolenie teoretyczne, realizowane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych,
  • szkolenie praktyczne, realizowane w KCMSPR.

Ramowy program szkolenia podstawowego dla operatorów numerów alarmowych określa załącznik nr 1 do cyt. rozp.

Egzamin z części teoretycznej jest przeprowadzany w formie elektronicznej we właściwym dla osoby przystępującej do egzaminu centrum powiadamiania ratunkowego. Wspomniany egzamin składa się z zestawu 50 pytań. Każde pytanie zawiera cztery propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Czas na rozwiązanie zestawu pytań testowych wynosi 60 minut. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie jest przyznawany 1 punkt. Podstawą do zaliczenia części teoretycznej jest uzyskanie co najmniej 40 punktów.

 

Część praktyczna egzaminu polega na wykonaniu przez zdającego:

  • symulacji obsługi sześciu zgłoszeń alarmowych, w tym dwóch zgłoszeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przez telefon,
  • symulacji reagowania na jedną sytuację awaryjną wpływającą na sposób obsługi zgłoszeń alarmowych przez centrum powiadamiania ratunkowego.

 

Maksymalny czas trwania części praktycznej egzaminu wynosi 60 minut, w tym 50 minut na wykonanie wylosowanych zadań praktycznych, wymienionych powyżej. Podstawą do zaliczenia części praktycznej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 112 punktów.

Szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego obejmują:

  • obowiązkowe szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego,
  • fakultatywne szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego.

Ramowy program szkoleń doskonalenia zawodowego określa załącznik nr 2 do cyt. rozp.

Osoba, która:

  • zdała egzamin z wynikiem pozytywnym – otrzymuje certyfikat operatora numerów alarmowych, którego wzór określa załącznik nr 3 do cyt. rozp.,
  • ukończyła szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego – otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, którego wzór określa załącznik nr 4 do cyt. rozp.

KCMSPR prowadzi dzienniki lekcyjne przeprowadzonych zajęć.

Maciej Ofierski