Szkolnictwo branżowe: Sześć nowych zawodów

welder-3018425_640.jpg

Zawody, o których mowa poniżej, należą do …

(…) branży budowlanej i branży transportu wodnego:

  • monter konstrukcji targowo-wystawienniczych,
  • technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,
  • technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
  • technik izolacji przemysłowych,
  • technik elektroautomatyk okrętowy,
  • technik przemysłu jachtowego.

Nowe zawody zostały wprowadzone do systemu oświaty na wniosek resortów rozwoju i technologii oraz infrastruktury – na mocy rozporządzenia MEiN z dn. 26.01.2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – Dz.U. poz. 204.

Przemysł targowo-wystawienniczy

Dla zawodów: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych i technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego – cechą wspólną będzie interdyscyplinarny charakter umiejętności zdobytych w toku nauki. Wszechstronne przygotowanie jest niezbędne w tym sektorze, ponieważ stoiska i zabudowy targowo-wystawiennicze, stanowiące integralną część targów, kongresów, konferencji, wystaw i ekspozycji, obejmują bardzo zróżnicowane elementy (m.in. konstrukcja, wyposażenie, oświetlenie, aranżacja wnętrza, reklama). Absolwenci nowych kierunków mają wypełnić odczuwany w branży deficyt wykwalifikowanych pracowników obsługujących m.in. montaż i demontaż ekspozycji targowych.

Jak podkreślono, rynek firm zajmujących się techniczną obsługą targów, konferencji, koncertów i innych wydarzeń o charakterze artystycznym będzie rósł. Dlatego poszukiwani są nie tylko monterzy, ale również kadra średniego szczebla, czyli technicy obsługi, którzy potrafią projektować i nadzorować roboty związane z konstrukcją scen i stoisk targowo-wystawienniczych, jak i dostosować konstrukcję zabudowy do rodzaju wydarzenia i wymagań zamawiającego.

A te są dziś wysokie, ponieważ silna konkurencja sprawia, że organizatorzy eventów coraz częściej sięgają po indywidualne projekty o wyrafinowanych konstrukcjach, z wykorzystaniem nietypowych materiałów. Ponieważ około 50 proc. stoisk wystawienniczych polskie przedsiębiorstwa budują na targach i wystawach za granicą, niebagatelną rolę w przygotowaniu przyszłego pracownika odgrywa znajomość języka obcego zawodowego.

W zawodzie montera kształcenie będzie odbywało się w branżowej szkole I stopnia, natomiast w zawodzie technika – w technikum, a w przyszłości również w branżowej szkole II stopnia.

Stolarka budowlana

Otwarcie możliwości kształcenia w zawodzie technik montażu i automatyki stolarki budowlanej to odpowiedź na niedobór średniej kadry technicznej w dynamicznie rozwijającym się sektorze stolarki budowlanej, który potrzebuje fachowców posiadających umiejętności z zakresu elektroniki i automatyki. Dotychczas kształcenie na potrzeby tego sektora było możliwe jedynie w zawodzie monter stolarki budowlanej na poziomie branżowej szkoły I stopnia.

W zawodzie technik montażu i automatyki stolarki budowlanej będzie można kształcić się w technikum oraz branżowej szkole II stopnia na „podbudowie” zawodu monter stolarki budowlanej.

Izolacja przemysłowa

Wprowadzenie zawodu technik izolacji przemysłowych wynika z zapotrzebowania na średnią kadrę zarządzającą w sektorze izolacji przemysłowych. Dotychczas kształcenie na potrzeby tego sektora było możliwe tylko w zawodzie monter izolacji przemysłowych na poziomie branżowej szkoły I stopnia.

Nowoczesne technologie i materiały izolacyjne, a także nowe zadania polegające na przeprowadzaniu oceny efektywności energetycznej instalacji przemysłowych wymuszają jednak kształcenie specjalistów na poziomie technicznym. Poza tym skoro około 75 proc. uczniów kształcących się w zawodzie monter izolacji przemysłowych w branżowej szkole I stopnia deklaruje chęć dalszego kształcenia, za celowe uznano umożliwienie im kontynuacji nauki na wyższym poziomie.

Osoba, która zdobędzie kwalifikacje w zawodzie technik izolacji przemysłowych, będzie przygotowana m.in. do wykonywania robót izolacyjnych, prowadzenia dokumentacji budowy, przygotowywania i kontroli przebiegu montażu izolacji przemysłowych w różnych przedsiębiorstwach, sporządzania kosztorysów i mniej skomplikowanych prac projektowych oraz wykonywania inwentaryzacji izolacji przemysłowych na instalacjach. Osoba ta będzie również przygotowana do organizowania i przeprowadzania audytu energetycznego izolacji przemysłowych – samodzielnie lub pod kierunkiem inżyniera.

W zawodzie technik izolacji przemysłowych kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz branżowej szkole II stopnia na „podbudowie” zawodu monter izolacji przemysłowych.

Branża okrętowa

Kształcenie na kierunku technik elektroautomatyk okrętowy będzie odpowiedzią na niedobór specjalistów w dziedzinie instalacji elektrycznych i automatyki w branży okrętowej. Wakaty widać po ogłoszeniach dla marynarzy na krajowych branżowych portalach internetowych oraz portalach agencji rekrutujących członków załóg statków morskich.

Nauka w zawodzie technik elektroautomatyk okrętowy będzie możliwa w technikum oraz w dwuletniej szkole policealnej.

Branża jachtowa

Wprowadzenie zawodu technik przemysłu jachtowego wiąże się z brakiem średniego personelu technicznego w przemyśle produkcji jachtów i łodzi motorowych, przez co występują opóźnienia w realizacji zamówień.

Kształcenie w zawodzie technik przemysłu jachtowego będzie realizowane w technikum oraz branżowej szkole II stopnia, co umożliwi kontynuację nauki absolwentom branżowej szkoły I stopnia kształcącym się w zawodzie monter jachtów i łodzi.

Także kwalifikacyjne kursy zawodowe

W kwalifikacjach wyodrębnionych w nowo wprowadzonych zawodach, z wyjątkiem zawodu technik automatyki okrętowej, możliwe będzie również prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego