Szkoły i odpis na ZFŚS emeryta nauczyciela – korekta naliczenia

„Od roku naliczamy odpis na ZFŚS dla emerytów nauczycieli zgodnie z art 53 ust. 2 KN. Podczas tworzenia projektu planu na 2020 r. odpis przygotowywaliśmy na podstawie dostępnych z 2019 r. danych o pobieranych emeryturach (przez nauczycieli emerytów). Obliczono 5% pobieranych emerytur, co stanowiło odpis na 2020 r., jaki posiadamy w planie. Czy w 2020 r. kiedy emeryci nauczyciele (w połowie roku) otrzymali decyzje o waloryzacji emerytury powinniśmy dokonać przeliczenia odpisu nauczycieli emerytów?

Przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewidują korektę socjalnego, gdzie wylicza się przeciętne wynagrodzenie w roku kalendarzowym. Czy powinno się korygować naliczenie odpisu dla emerytów nauczycieli, czy tez naliczony podczas przygotowania planów odpis jest ustalony na dany rok, którego dotyczy plan i dopiero końcem następnego roku przy przygotowaniu planu na następny rok będziemy się opierać na nowych dokumentach o wysokości emerytury i wyliczmy nowy odpis na kolejny rok? Czy korekta socjalnego powinna być dokonywana końcem roku w związku z możliwością wyliczenia wówczas przeciętnego zatrudnienia, które w ogóle nie dotyczy emerytów nauczycieli? Dodam, że regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w jednostce nie zawiera żadnych wskazań czy obowiązków związanych z korektą naliczenia odpisu na ZFŚS.”

Zgodnie z …

(…) art. 53 ust. 1 Karty Nauczyciela, dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.

Zgodnie z kolei z ust. 2 tej regulacji dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Podkreślić należy, że jeżeli z art. 53 ust. 1 KN odpisów dokonuje się corocznie, to i odpis powinien dotyczyć rocznych emerytur, rent i świadczeń kompensacyjnych. Jeżeli bowiem chodziłoby o świadczenia miesięczne, to pojawiają się problemy jakie zostały opisane w pytaniu – nie jest do końca jasne z jakiego miesiąca świadczenie ma stanowić podstawę obliczeń, a jednocześnie emerytury, renty i świadczenia kompensacyjne podlegają waloryzacji a zatem ich wysokość nie jest stała.

Przy przyjęciu zatem, że chodzi o emerytury, renty i świadczenia kompensacyjne pobierane w ciągu roku powyższe problemy znikają, co tym bardziej przemawia za taką interpretacją.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.