Szkoły i rozwiązanie stosunku pracy

„Bardzo proszę o wykładnię prawną w niżej przedstawionej kwestii. Od 01.09.2021 r. z powodu zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w placówce będę zmuszona do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami. W jaki sposób mogę zwolnić nauczycieli, których sytuacja wynikająca z zawartych umów przedstawia się następująco:

  1. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2018 r. – umowa na czas nieokreślony. Od 06.03.2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) – będzie przebywał na urlopie macierzyńskim.
  2. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2019 r. – przez mianowanie.

Wyżej wymienieni nauczyciele są zatrudnieni w placówce nieferyjnej. Czy nauczycielom, o których mowa, należy się odprawa, jeśli tak, to w jakiej wysokości oraz czy należy zawiadomić związki zawodowe o zamiarze wypowiedzenia stosunku pracy?

Zgodnie z …

(…) art. 177 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Z pytania wynika zatem, że pierwszy z nauczycieli będzie podlegał ochronie przywołanego przepisu, a jednocześnie trudno przewidywać, że wystąpią okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

Co za tym idzie w grę wchodzi jedynie zwolnienie drugiego z przywołanych nauczycieli, zatrudnionego na podstawie mianowania.

W przypadku zmniejszenia liczby oddziałów podstawą zwolnienia jest art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.
  2. Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215.