Szkoły: Przeniesienie ucznia z liceum ogólnokształcącego do plastycznego

painting-1673774_640.jpg

„Czy jest możliwe przeniesienie ucznia z liceum ogólnokształcącego do liceum plastycznego? Uczeń uczęszcza do kl. II LO. Chce przenieść się do kl. II LP. Z LO, do którego aktualnie uczęszcza, uzyskał zaświadczenie o przebiegu nauczania (rozkład godzin, wykaz przedmiotów, oceny, nieobecności). Uczeń zobowiązał się do uzupełnienia różnicy programowej między LP, a LO (4 przedmioty z I roku edukacji). Prosi o wyznaczenie rozsądnego terminu na opanowanie materiału kl. I i zakresu materiału, jaki ma opanować.

1) Czy dziecko można przenieść na drugi semestr w kl. II przy zobowiązaniu się, że nadrobi różnicę programową w wyznaczonym terminie?;

2) Czy jest możliwość odwołania się od decyzji dyrektora liceum plastycznego, który odmówi uczniowi przyjęcia, a jeśli tak to kto rozpatruje odwołanie?;

3) Czy faktycznie jest taka możliwość, żeby dziecko kończąc kl. II LO w VI 2022 r. ubiegało się o przyjęcie do kl. I LP od IX 2022 r.?

Nie zakładam, żeby w praktyce chciał korzystać z takiej opcji tracąc 2 lata, ale bardziej chcę wiedzieć od strony formalno-prawnej. W takiej sytuacji jest możliwość zorganizowania indywidualnego toku nauczania dla ucznia?”

Wiodącym aktem wykonawczym stanowi tutaj …

(…) rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu. Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 6-10 ww. rozporządzenia „uczeń przechodzący z:

– klasy I liceum sztuk plastycznych publicznego lub niepublicznego o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty do klasy I publicznego liceum ogólnokształcącego;

– klasy II liceum sztuk plastycznych publicznego lub niepublicznego o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty do klasy I albo II publicznego liceum ogólnokształcącego;

– klasy III liceum sztuk plastycznych publicznego lub niepublicznego o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty do klasy II albo III publicznego liceum ogólnokształcącego;

– klasy IV liceum sztuk plastycznych publicznego lub niepublicznego o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty do klasy III publicznego liceum ogólnokształcącego;

– klasy V liceum sztuk plastycznych publicznego lub niepublicznego o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej może być przyjęty do klasy III albo IV publicznego liceum ogólnokształcącego.”

Z zapisów ww. rozporządzenia wynika, że istnieje jedynie możliwość przejścia z odpowiedniej klasy liceum sztuk plastycznych do odpowiedniej klasy liceum ogólnokształcącego, natomiast nie ma podstawy prawnej do przejścia z odpowiedniej klasy liceum ogólnokształcącego do odpowiedniej klasy liceum sztuk plastycznych.

W tym miejscu należy zauważyć, że Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych jest szkołą artystyczną, która znajduje się pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nie MEiN i funkcjonuje na podstawie rozporządzenia MKiDN w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych.

Aby rozpocząć naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych należy pozytywnie przejść egzamin wstępny przeprowadzany zgodnie z ustawą – Prawo oświatowe (art. 142 tej ustawy).

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 21.08.2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu – Dz.U. z 2019 r. poz. 1641.
  2. Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 16.05.2017 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych – Dz.U. z 2019 r. poz. 1641.
  3. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2021 r. poz. 1082.