Szkoły: Wynagrodzenia pracowników pedagogicznych i obsługi
„Pobrałam roczne wynagrodzenie w kwocie 25 tys. zł, więc nie ma mowy o przekroczeniu limitu. Natomiast moje drugie pytanie dotyczy pensji pracowników, a nie dyrektora/organu prowadzącego. Jeszcze raz je zadam, gdyż bardzo mi zależy na odpowiedzi na nie. Drugą kwestią podważoną przez urząd jest zapłata wynagrodzenia pracowników pedagogicznych i obsługi za XII 2020 r. w grudniu, tzn. że w roku 2020 było 13 wypłat. Skarbnik urzędu twierdzi, że w roku może być wypłaconych tylko 12 wynagrodzeń. Ja mam tak skonstruowane umowy, że płatność za przepracowany miesiąc jest dokonywana do 10-tego dnia kolejnego miesiąca. W styczniu 2020 r. zapłaciłam wynagrodzenie za XII 2019, a w grudniu 2020 r. było zapłacone wynagrodzenie za XI 2020 i XII 2020. I to kwestionuje urząd.”
Na wstępie chciałbym zwrócić uwagę, że w treści uprzednio postawionego pytania Czytelnik wskazał jedynie na problem ilości wypłacanego w ujęciu rocznym wynagrodzenia bez doprecyzowania, że chodzi o pracowników pedagogicznych i obsługi, o których z kolei mowa w następnym tj. drugim pytaniu. Niezależnie od powyższego, odnosząc się merytorycznie do zadanego pytania również i w tym przypadku należy sięgnąć do zapisów …
(…) art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przepis ten wskazuje, jakie wydatki bieżące mogą zostać pokryte z dotacji wypłacanej szkole lub placówce z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym ustala limit środków dotacyjnych, które można przeznaczyć na wynagrodzenia pracownicze. Limit ten w ujęciu rocznym to wysokość kwoty nieprzekraczającej odpowiednio 250% lub 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy Karta Nauczyciela.
Przy kalkulowaniu rocznego wynagrodzenia osoby fizycznej należy odnosić się do 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, które stanowi 184% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Wynagrodzenie to jest wynagrodzeniem brutto i nie zawiera pochodnych płaconych przez pracodawcę. Składają się na nie: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z ZFŚS, świadczenia na start oraz tzw. dodatku wiejskiego. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na część etatu, to limit określający kwotę środków z dotacji, które można przeznaczyć na jego wynagrodzenie, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.
Dla przykładu wynagrodzenie pracownika niepublicznej szkoły, zatrudnionego na umowę o pracę w wymiarze 20 godzin w tygodniu, w ujęciu rocznym może być pokryte z dotacji maksymalnie w kwocie odpowiadającej 75% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego.
Zatem jak z powyższego wynika, fakt wypłacenia 13-go wynagrodzenia w ciągu danego roku kalendarzowego dla pracownika nie ma żadnego znaczenia, o ile nie zostanie przekroczony ustawowy limit, o którym wspomniałem wyżej.
To oznacza, że twierdzenie, iż w roku może być wypłaconych tylko 12 wynagrodzeń, będzie zasadne tylko w sytuacji, gdy wartość wypłaconych 12 wynagrodzeń będzie stanowiła równowartość ustawowego limitu na dany rok kalendarzowy.
Paweł Nowak – prawnik
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz.U. z 2020 r. 2029.
- Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.