Szkoły: Wzór pisma do organu prowadzącego
„Czy istnieje wzór pisma do organu prowadzącego w sprawie powołania zastępcy dyrektora szkoły? Jak powinno wyglądać takie pismo i ta procedura?”
Odpowiadając na pytanie należy mieć na uwadze treść …
(…) art. 64 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim „jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej.” W związku z powyższym, powołanie wicedyrektora należy do kompetencji dyrektora szkoły, który musi uzyskać opinię 3 organów: organu prowadzącego, rady szkoły (jeżeli jest powołana) oraz rady pedagogicznej. Przepis ten jednocześnie nie określa kolejności podejmowania uchwał przez poszczególne organy; również nie stanowi, że opinia rady pedagogicznej musi nastąpić po zapoznaniu się przez ten organ z opinią organu prowadzącego, ani tym bardziej, że musi być zgodna ze stanowiskiem organu prowadzącego. Aby rada pedagogiczna miała możliwość wyrażenia własnej merytorycznej opinii, dyrektor ma obowiązek podania personaliów osoby, której chciałby powierzyć funkcję wicedyrektora i w konsekwencji również opinia rady pedagogicznej powinna odnosić się do konkretnej osoby. Opinia jest niewiążąca dla dyrektora szkoły.
Poniżej publikujemy również treść wniosku o opinię organu prowadzącego w sprawie powierzenia funkcji wicedyrektora szkoły:
„W związku z zamiarem powierzenia z dniem …………… stanowiska wicedyrektora (nazwa szkoły) …………………………… Pani/Panu …………………………….., działając na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dn. 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082), uprzejmie proszę o wyrażenie opinii w sprawie powierzenia Pani/Panu ……………….. – stanowiska wicedyrektora ……………………………. .(nazwa szkoły).
Jednocześnie informuję, że Pani/Pan …………………….. spełnia warunki określone w § 8 ust. 1-2 rozporządzenia z dn. 11.08.2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r. poz. 1597 ze zm.), tj:
1) posiada co najmniej czteroletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela (lub czteroletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego),
2) uzyskał:
a ) co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub,
b) pozytywną ocenę dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku, albo
c) w przypadku nauczyciela akademickiego – pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w uczelni; – przed powierzeniem stanowiska wicedyrektora,
3) spełnia wymagania określone w § 1 pkt 1 i 5-11 przedmiotowego rozporządzenia.”
Paweł Nowak – prawnik
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2021 r. poz. 1082.
- Rozporządzenie z dn. 11.08.2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce – Dz.U. z 2017 r. poz. 1597 ze zm.