Termin podpisania aneksu do umowy z datą późniejszą niż moc obowiązywania

office-2643259_640.jpg

„Czy aneks zmieniający wynagrodzenie pracownika na korzyść (podwyżka) lub zmiana stanowiska, na mocy porozumienia stron, może być podpisany z datą późniejszą niż termin wejścia w życie? Aneks np. obowiązuje od 01.02.2018 r., a zostanie podpisany i wystawiony 15.02.2018 r., czy tu jednak obowiązuje zasada, że prawo nie działa wstecz?”

Tak. Obowiązujące przepisy prawa pracy co prawda nie regulują zagadnienia opisanego w pytaniu wprost, jednakże mając na uwadze wzrost wynagrodzenia za pracę (tzw. podwyżkę) jak również fakt, iż dochodzi do niego na skutek złożenia zgodnych oświadczeń woli obu stron stosunku pracy (pracodawcy i pracownika), to taki sposób zmiany wynagrodzenia za pracę należy w pełni uznać za dopuszczalny.

Wiadomo, że zwiększenie pracownikowi wynagrodzenia wprowadzone w formie tzw. aneksu do umowy o pracę powinno wywierać – co do zasady – skutek na przyszłość. Praktyka jednak wskazuje na przypadki, kiedy to podwyżka wynagrodzenia przyznawana jest z mocą wsteczną, tzn. fakt podpisania przez pracownika aneksu do umowy o pracę jest późniejszy niż data, od której obowiązuje zmienione tym aneksem wynagrodzenie za pracę.

Przede wszystkim zasada działania na korzyść pracownika, wynikająca z podstawowych zasad prawa pracy stanowi tutaj podstawę do uznania działania pracodawcy za dopuszczalne.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego