Strona główna Aktualności oświatowe Newsy edukacyjne Trwa rekrutacja do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Trwa rekrutacja do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

0
Trwa rekrutacja do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca 2015 roku odbędzie się kolejna, XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zanim uczestnicy i uczestniczki projektu zasiądą w ławach poselskich, wykonają zadanie rekrutacyjne.

 

W tym roku temat zadania rekrutacyjnego brzmi: „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Dwuosobowe zespoły mają za zadanie przeprowadzić badanie wybranego miejsca w swojej przestrzeni lokalnej oraz zaproponować zmiany i działania wynikające z uzyskanych wyników. Zespoły uczniowskie opublikują relacje z wykonanego zadania na platformie internetowej SDiM. Na ich podstawie zostanie wyłonionych 460 osób, które wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 roku w gmachu Sejmu w Warszawie.

Celem tegorocznej edycji SDiM jest zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia, nauka postaw obywatelskich oraz współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną, promowanie aktywnej postawy względem społeczności lokalnej.

„SDiM jest projektem edukacyjnym, którego siłą są jego uczestnicy. Co roku kilkaset młodych, pełnych pasji, energii i pomysłów ludzi z całej Polski pokazuje, że ich wspólnym celem jest aktywne działanie oraz zmiana otaczającego ich świata” – informuje Przewodnik uczestnika i uczestniczki XXI SDiM.

Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich, którzy już są aktywni społecznie, jak i tych, którzy są zainteresowani działaniem w swoim środowisku. Chodzi o to, by doświadczenia w działalności w szkołach i lokalnej społeczności stały się podstawą do dyskusji podczas posiedzeń komisji problemowych, warsztatów oraz posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się od 1994 r. co roku 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Posiedzenie odbywa się w gmachu Sejmu RP i kończy się ogłoszeniem wypracowanej uchwały SDiM. Do projektu mogą zgłosić się dwuosobowe zespoły uczniów i uczennic wszystkich klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorem XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Rejestracja zespołów odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej SDiM: www.sdim.ceo.org.pl i trwa od 20 lutego do 7 kwietnia 2015 roku.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.ceo.org.pl/sejmmlodziezy.

Źródło: www.ore.edu.pl