Udział spółki z o.o. w spółce komandytowej

ekonomia_informacje-28.jpg

Spółka z o.o. ma dochody jedynie z 1% udziału w spółce komandytowej, w której jest komplementariuszem. W jaki sposób ująć w księgach zyski z tego tytułu?”

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej jest korzystne m.in. ze względu na zalety związane z ograniczeniem odpowiedzialności za zobowiązania spółki do wkładów komandytariuszy oraz kapitału komplementariusza – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce niejednokrotnie pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące np. podziału zysku w spółce komandytowej oraz ujęcia zysków z tego tytułu w księgach rachunkowych spółki z o.o.

W przypadku podjęcia decyzji o wypłacie zysków z tytułu …

(…) udziałów w spółce komandytowej, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie przychód finansowy w ujęciu księgowym. Jak bowiem wynika z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, przychody uzyskane z tytułu dywidend (udziałów w zyskach) zalicza się do przychodów finansowych. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż w myśl art. 53 ust. 3 i 4 cyt. ustawy, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.

Natomiast podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający (roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego).

W związku z wypłatą zysków z tytułu udziałów w ewidencji księgowej należy dokonać zapisu na podstawie dowodu „PK – Polecenie księgowania” – ujęcie należnego udziału w zyskach (w dacie zgodnej z uchwałą o podziale zysku). Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto spółka z o.o. zaksięguje zapisem:

  • strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”,
  • strona Ma konta „Przychody finansowe”.

W tym miejscu należy wspomnieć, iż co do zasady dochody (przychody) z dywidend opodatkowane są 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym – art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u-CIT). W związku z powyższym po potrąceniu podatku spółka z o.o. otrzyma dywidendę w jej wartości netto. Wpływ dywidendy na rachunek bankowy jednostki należy zaksięgować zapisem:

  • strona Wn konta „Rachunek bieżący”,
  • strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Następnie zgodnie z informacją uzyskaną od płatnika podatku, spółka otrzymująca dywidendę uwzględnia w swoich księgach rachunkowych potrącony podatek zapisem:

  • strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”,
  • strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Z kolei pobrany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy powinna zarachować na konto „Podatek dochodowy od osób prawnych”, zapisem:

  • strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”,
  • strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.

Kamil Wywiał – aplikant radcowski

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 29.09.1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.
  2. Ustawa z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm.