Umowa dzierżawy
„Miałem zawartą umowę dzierżawy nieruchomości z PKP S.A. Zgodnie z warunkami umowy rozwiązałem umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia z dniem 26.02.2018 r. PKP S.A. nie raczyło przejąć nieruchomości w ciągu 14 dni od daty wygaśnięcia umowy i za miesiące marzec i kwiecień wystawiło faktury za dzierżawę w/w nieruchomości, które nie opłaciłem. PKP żąda zapłaty. Co mam zrobić, aby uniknąć płacenia?”
Z uwagi na …
(…) brak możliwości zapoznania się z umową dzierżawy łączącej Czytelnika z PKP SA, Autor nie jest w stanie udzielić jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi, zwłaszcza że przepisy Kodeksu cywilnego nie określają szczegółów w kwestii będącej treścią zapytania Czytelnika.
Oczywistym wydaje się, że jeśli Czytelnik złożył wypowiedzenie umowy dzierżawy zgodnie z umownymi warunkami, zaś po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia umowa dzierżawy uległa rozwiązaniu, PKP SA winno z powrotem objąć w posiadanie nieruchomość będącą przedmiotem dzierżawy w terminie określonym umową.
Autor nie zna jednak przyczyn, dla których PKP SA nie przejęło nieruchomości po rozwiązaniu umowy dzierżawy i czy w ogóle PKP SA uznaje wypowiedzenie umowy za skuteczne, ani też nie są Autorowi znane umowne postanowienia określające warunki przejęcia przedmiotu dzierżawy, np. dotyczące konieczności sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, przekazania kluczy do nieruchomości itp.
Z całą pewnością w pierwszej kolejności konieczne jest wyjaśnienie z dzierżawcą wyżej wymienionych kwestii, aby możliwe było ustalenie zasadności wystawienia przez PKP SA faktur VAT za najem, pomimo tego, że w ocenie Czytelnika umowa dzierżawy uległa rozwiązaniu na skutek wypowiedzenia.
Bez wyjaśnienia powyższych zagadnień, Autor nie jest uprawniony do udzielenia odpowiedzi, w jaki sposób Czytelnik ma uniknąć płacenia faktur za kolejne miesiące dzierżawy.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat