Umowy: Wyrażenie woli w formie ustnej
„Czy w polskim prawie są honorowane zgody ustne? Jeżeli tak, to proszę podać podstawy prawne.”
Przechodząc od razu do odpowiedzi podkreślić należy, iż w nauce prawa istnieje …
(…) rozbieżność w kwestii uznania zgody za czynność prawną lub formę oświadczenia woli. Nie wchodząc w dogłębne rozważania prawne, tytułem przykładu wskazać można na wyrok Sądu Najwyższego z dn. 17.12.2004 r., sygn. akt: II CK 303/04, w którym w przypadku oceny zgody pacjenta na zabieg stwierdził on, iż „kwalifikacja i ocena charakteru zgody pacjenta jest w piśmiennictwie kwestią sporną. Uznaje się zgodę pacjenta za działanie prawne zbliżone do oświadczenia woli, ale prezentowane są także poglądy, że zgoda jest oświadczeniem woli, do którego można stosować przepisy Kodeksu cywilnego o wadach oświadczenia woli. Wydaje się, że można bronić poglądu kwalifikującego zgodę pacjenta jako oświadczenie woli”.
Odnosząc się do postawionego pytania, w przypadku uznania zgody jako oświadczenia woli wskazać trzeba, iż w ślad za brzmieniem art. 60 ustawy Kodeks cywilny z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Dopuszczalne jest zatem co do zasady wyrażenie woli również w formie ustnej, a strony mają swobodę w wyborze formy, w jakiej oświadczenie woli zostaje wyrażone (tak też SN w wyroku z dn. 20.04.2011 r., sygn. akt: I CSK 391/10), przy czym podkreślić należy, iż każdy konkretny przypadek wymaga pogłębionej analizy.
Kamil Wywiał – aplikant radcowski
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740.