Usługi turystyczne, a podatki PIT i VAT

sunset-1097898_640.jpg

„Chcę założyć działalność gospodarczą – firma jednoosobowa, nie wiem czy muszę być opodatkowana podatkiem VAT i podatkiem od osób fizycznych PIT na ogólnych zasadach, czyli 18%?”

W stosunku do świadczenia usług turystyki ustawa o podatku od towarów i usług (u-VAT) przewiduje szczególną procedurę uregulowaną …

(…) w art. 119 w/w ustawy.

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. W ust. 5 jest mowa o tym, że w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki, oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, podatnik wykonuje we własnym zakresie część świadczeń w ramach tej usługi, zwanych dalej ,,usługami własnymi”, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29a u-VAT.

Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Podstawę opodatkowania przy wykonywaniu usług turystycznych stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek czy też przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Oczywiście podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję z uwzględnieniem kwot wydatkowanych na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiadać dokumenty, z których wynikają te kwoty. Poza tym podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

Co ważne, podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Unii Europejskiej.

Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Unii Europejskiej, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Unii Europejskiej.

Oba przepisy dotyczące podatku w wysokości 0% stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza terytorium Unii Europejskiej.

Wydano wiele interpretacji indywidualnych dotyczących szczegółów opodatkowania podatkiem VAT w przypadku prowadzenia działalności turystycznej i związanej z nią problemów.

Przykładowo, w stosunku do usług organizacji jednodniowych wycieczek (trwających krócej niż 24 godziny) zastosowanie również będzie miał art. 119 u-VAT. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży przedmiotowych usług, jako usług turystyki, podatnik zobowiązany będzie do zastosowania procedury marży.

Z kolei według innej interpretacji, należy mieć na względzie, iż obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania od klientów zaliczek na poczet imprez turystycznych w odniesieniu do otrzymanej kwoty, a nie dopiero po wykonaniu usługi, tj. po zakończeniu wycieczki.

W przypadku opodatkowania usług turystycznych według szczególnej procedury, do opodatkowania marży należy zastosować 23% stawkę VAT. Natomiast w sytuacji gdy podatnik część świadczeń w ramach usługi turystyki wykonuje we własnym zakresie, to dla usług własnych powinien zastosować stawkę właściwą dla tych usług.

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych (u-PIT) w 2017 r. obowiązują trzy stawki:

– 18% dla podatników PIT opodatkowanych według skali, stawka stosowana do wysokości 85,528 zł dochodu,

– 19% dla podatników PIT opodatkowanych liniowo, niezależnie od wartości dochodu,

– 32% dla podatników PIT opodatkowanych według skali, stawka stosowana powyżej 85,528 zł dochodu.

Brak zwolnień wymienionych w ustawie o PIT czy też brak przesłanek wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne powoduje, że prowadzący działalność gospodarczą będzie podlegać jednej ze stawek podatku PIT, o których mowa wyżej.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1530.
  2. Ustawa z dn. 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.
  3. Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.