Ustawa alimentacyjna – ogłoszono nowe jednolite przepisy
W Dzienniku Ustaw z dnia 10 maja 2021 r. pod pozycją 877 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 15.04.2021 r., w załączniku do którego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 808).
W jednolitym tekście wymienionej powyżej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:
- ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz.U. z 2019 r. poz. 55, ze zm.),
- ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875),
- ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1517),
- przepisów ogłoszonych przed dniem 14 kwietnia 2021 r.
W ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 15 kwietnia 2021 r. wyszczególniono unormowania pominięte w jednolitym tekście ustawy alimentacyjnej – dotyczy to regulacji przejściowych, technicznych oraz określających terminy wejścia w życie innych aktów prawnych.
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. określa:
- zasady pomocy państwa osobom uprawnionym do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, w przypadku bezskuteczności egzekucji,
- warunki nabywania prawa do świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
- zasady i tryb postępowania w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
- zasady finansowania świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
- działania podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom spełniającym warunki określone w art. 1a ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, jeżeli osoby te zamieszkują na terytorium RP przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Omawiana ustawa definiuje ponadto szereg pojęć związanych z procedurą alimentacyjną, wśród których wyróżnić można poniższe wyrażenia:
- bezskuteczność egzekucji,
- dłużnik alimentacyjny,
- okres świadczeniowy,
- osoba uprawniona,
- utrata dochodu,
- uzyskanie dochodu,
- nienależnie pobrane świadczenie.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy się uczy w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo.
Maciej Ofierski