Ustawa o CIT – ogłoszono nowe aktualne przepisy
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 grudnia 2022 r. pod pozycją2587 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 24 listopada 2022 r., w załączniku do którego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800), zwanej dalej „ustawą o CIT”.
W aktualnym tekście ustawy o CIT uwzględniono zmiany wynikające z:
- 16 nowelizacji uchwalonych w okresie od października 2021 r. (Dz.U. poz. 1927, ze zm.) do października 2022 r. (Dz.U. poz. 2180),
- przepisów ogłoszonych przed dniem 24 listopada 2022 r.
Regulacje przejściowe i określające terminy wejścia w życie konkretnych nowelizacji oraz dotyczące innych ustaw, pominięte w jednolitym tekście ustawy o CIT, wyszczególniono w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 24 listopada 2022 r.
Ustawa o CIT reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji.
Przepisy ustawy o CIT mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek osobowości prawnej, z określonymi ustawowymi zastrzeżeniami.
Zapisy ustawy o CIT stosuje się ponadto do:
- spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
- spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych.