Ustawa o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników – aktualne przepisy

W Dzienniku Ustaw z dnia 8 lutego 2021 r. pod pozycją 318 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 09.12.2021 r., w załączniku do którego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników (Dz.U. z 2021 r. poz. 425).

W jednolitym tekście wymienionej powyżej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:

  • ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1535),
  • przepisów ogłoszonych przed dniem 8 grudnia 2021 r.

Jednolity tekst omawianej ustawy nie obejmuje art. 31 noweli z dnia 11 sierpnia 2021 r., który określa terminy wejścia w życie zmian – przepis ten został ujęty w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 9 grudnia 2021 r.

Komercjalizacja, w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r., polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

Komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego dokonuje organ założycielski. Komercjalizacji, o której mowa, dokonuje się na wniosek dyrektora i rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego. Komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego organ założycielski może dokonać z własnej inicjatywy. W przypadku komercjalizacji z własnej inicjatywy organ założycielski zawiadamia o zamiarze komercjalizacji dyrektora oraz radę pracowniczą przedsiębiorstwa państwowego.

Uprawnienia pracowników do nabywania akcji uregulowano w Dziale IV cyt. ustawy.

M.O.