Ustawa o spółdzielniach socjalnych – nowe aktualne przepisy

paragraf-2-1.jpg

W Dzienniku Ustaw z dnia 25 listopada 2020 r. pod pozycją 2085 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 18.11.2020 r., w załączniku do którego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. Z 2018 r. poz. 1205).

W jednolitym tekście wymienionej powyżej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:

  • ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2020),
  • ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875),
  • przepisów ogłoszonych przed dniem 17 listopada 2020 r.

Regulacje przejściowe oraz określające terminy wejścia w życie nowelizacji, pominięte w jednolitym tekście omawianej ustawy, wyszczególniono w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 17 listopada 2020 r.

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. określa zasady zakładania, prowadzenia działalności, łączenia oraz likwidacji spółdzielni socjalnej.

Przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków oraz pracowników spółdzielni socjalnej.

Spółdzielnię socjalną mogą założyć osoby wymienione w art. 4 ust. 1 cyt. ustawy (m.in. bezrobotni, niepełnosprawni, osoby, o których mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym, osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu lub niewykonujące innej pracy zarobkowej) – posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Spółdzielnię socjalną mogą założyć także:

  • inne osoby niż wskazane w art. 4 ust. 1 cyt. ustawy, o ile liczba tych osób nie przekracza limitów określonych w art. 4 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy,
  • organizacje pozarządowe w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • kościelne osoby prawne.

Liczba założycieli spółdzielni socjalnej nie może być mniejsza niż trzy, jeżeli założycielami są osoby fizyczne, i dwa, jeśli założyciele to osoby prawne.

Stosunek pracy miedzy spółdzielnią socjalną a jej członkiem nawiązuje się na podstawie spółdzielczej umowy o pracę oraz w formach określonych w art. 201 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze. Przepis art. 185 Prawa spółdzielczego stosuje się odpowiednio. Spółdzielnia socjalna może zatrudniać pracowników niebędących członkami spółdzielni, z tym że łączna liczba osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 cyt. ustawy, nie może być niższa niż 50% w stosunku do ogółu członków spółdzielni i osób zatrudnionych w spółdzielni socjalnej, z zastrzeżeniem ustawowym (art. 12 ust. 1a cyt. ustawy).

Maciej Ofierski