Użyczenie działki a podatek
Podatnik jest właścicielem działki, która jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy, a którą zamierza oddać w darowiźnie swojej córce. Następnie córka użyczy ten grunt Wnioskodawcy dla potrzeb dalszego prowadzenia inwestycji, a w późniejszym czasie do prowadzenia działalności gospodarczej w budynku (hali magazynowej), który podatnik wybuduje i po oddaniu do użytkowania wprowadzi do ewidencji środków trwałych w pozycji „obce środki trwałe”. Czy u Wnioskodawcy powstanie przychód z „nieodpłatnego świadczenia”?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 maja 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 19 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 czerwca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podatnik jest właścicielem działki, która jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy. Na tej działce Wnioskodawca planuje wybudować budynek magazynowy, który będzie służył jego działalności gospodarczej. Podatnik posiada już pozwolenie na budowę tegoż budynku (hali magazynowej) wydane na jego firmę i w ramach tej działalności zamierza sfinansować tę inwestycję budowlaną.
W trakcie budowy Wnioskodawca będzie chciał powyższą działkę oddać w darowiźnie swojej córce. Następnie córka będzie użyczać ten grunt Wnioskodawcy do prowadzenia dalszej inwestycji, a w późniejszym czasie do prowadzenia działalności gospodarczej w budynku (hali magazynowej), który podatnik wybuduje i po oddaniu do użytkowania wprowadzi do ewidencji środków trwałych w pozycji „obce środki trwałe”. Od momentu wprowadzenia tej inwestycji do ewidencji środków trwałych Wnioskodawca będzie ją amortyzował zgodnie ze stawką amortyzacyjną wynoszącą 10 % (to jest przez 10 lat), zgodnie z art. 22j ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy u Wnioskodawcy nie powstanie przychód z „nieodpłatnego świadczenia”?
(we wniosku ww. pytanie oznaczono numerem 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że pomiędzy Podatnikiem a użyczającym istnieje powiązanie mieszczące się w I grupie podatkowej (zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn) „nieodpłatne świadczenie”, powstające u podatnika w wyniku umowy użyczenia jest zwolnione z podatku dochodowego.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U.z 2014 r. poz. 121 ze zm.), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy w zakresie przewidzianym umową i przepisami prawa. Cechą charakterystyczną użyczenia jest nieodpłatność oraz motyw bezinteresowności. Z uwagi na fakt, że z tytułu umowy użyczenia zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest tylko użyczający, umowę tę należy uznać za jednostronnie zobowiązującą. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej szczególnej formy zawierania tej umowy i może ona być zawarta w dowolnej formie, np. pisemnej, ustnej, aktu notarialnego, czynności konkludentnych (dorozumianych). Umowa użyczenia polega więc na nieodpłatnym oddaniu rzeczy do używania innej osobie.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: „ustawa PIT”), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).
W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125. W konsekwencji wartość tzw. nieodpłatnych świadczeń, powstałych po stronie podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi przychód z tej działalności. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.
Przy czym, zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.), do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
- do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
- grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
Powyższe oznacza, że w momencie otrzymania nieodpłatnego świadczenia od krewnego bądź powinowatego, znajdującego się w jednej z ww. grup, w tym m.in. córki (zstępnej), po stronie otrzymującego powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia, który będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem działki, która jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Na tej działce Wnioskodawca planuje wybudować budynek magazynowy, który będzie służył jego działalności gospodarczej. Podatnik posiada już pozwolenie na budowę tegoż budynku (hali magazynowej) wydane na jego firmę i w ramach tej działalności zamierza sfinansować tę inwestycję budowlaną. W trakcie budowy Wnioskodawca zamierza powyższą działkę oddać w darowiźnie swojej córce. Następnie córka użyczy ten grunt Wnioskodawcy dla potrzeb dalszego prowadzenia inwestycji, a w późniejszym czasie do prowadzenia działalności gospodarczej w budynku (hali magazynowej), który podatnik wybuduje i po oddaniu do użytkowania wprowadzi do ewidencji środków trwałych w pozycji „obce środki trwałe”.
Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, że osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód, powstały z tytułu nieodpłatnego świadczenia, wynikającego z zawartej z córką umowy użyczenia zwolniony będzie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z cyt. art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT. Tym samym, w związku z zawartą umową użyczenia nie wystąpi u Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem także obowiązek zapłaty tego podatku.
Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych zawarcia wskazanej we wniosku umowy użyczenia jest prawidłowe. Nadmienia się, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna z 9 września 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-339/15/DW – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach