VAT: Zakup lokalu usługowego na firmę

bar-498420_640.jpg

„Czy przy zakupie nowego lokalu usługowego na działalność można odliczyć cały VAT naliczony, oraz przy użytkowaniu wszystkie koszty na firmę? Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wielkości lokalu lub kwoty zakupu? Jak wygląda zwrot VAT-u, czy jest to jednorazowy zwrot?”

Wprawdzie z treści zapytania Czytelnika nie wynika, czy przedsiębiorca, który nabył/zamierza nabyć lokal usługowy na firmę, prowadzi działalność gospodarczą zwolnioną z podatku VAT, czy też nie. Jednakże Autor zakłada, że jeśli Czytelnik pyta o możliwość odliczenia podatku VAT i związanych z tym warunków, można domniemywać, iż przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT.

Zgodnie z treścią …

(…) art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u-VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 (tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Oznacza to, że jeśli lokal usługowy (użytkowy) został nabyty przez firmę (przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą) na cele tej działalności, to podatnik zyskuje prawo do odliczenia podatku VAT od transakcji zakupu. Także koszty związane z użytkowaniem tego lokalu można zaliczyć do kosztów firmowych.

W tym miejscu warto przywołać wyrok WSA w Rzeszowie z dn. 13.03.2019 r. (sygn. akt: II SA/Rz 69/19), w którym zauważono, że „Podatnik powinien mieć możliwość odliczenia podatku naliczonego zapłaconego w cenie nabytych towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w takim stopniu, w jakim wykorzystuje je następnie w działalności opodatkowanej tym podatkiem tak, aby nie ponosił ekonomicznego ciężaru, który powinni ponosić przecież – w przypadku podatku obrotowego, jakim jest podatek VAT – finalni konsumenci”.

Z wiedzy posiadanej przez Autora nie ma ograniczeń dotyczących wielkości lokalu lub kwoty zakupu uprawniających do odliczenia VAT-u, tak jak to jest np. przy leasingu.

Należy jednak podkreślić, że przy odliczaniu podatku VAT bardzo istotny jest termin zakupu lokalu użytkowego. W myśl art 86 ust. 10 u-VAT prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje w tym okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej, niż w okresie, w którym doszło do wystawienia i przekazania faktury VAT (art. 86 ust. 10b pkt 1). Jeśli z jakiegoś powodu odliczenie nie zostanie dokonane, podatnik ma na to dwa kolejne okresy rozliczeniowe – dwa miesiące przy rozliczaniu miesięcznym lub dwa kwartały przy rozliczaniu kwartalnym.

Sam zwrot podatku VAT następuje na podstawie deklaracji za okres rozliczeniowy, w której to deklaracji należy uwzględnić kwotę podatku VAT za lokal usługowy (użytkowy). Nie składa się w tym celu odrębnej deklaracji. Decyzja w jaki sposób ma nastąpić zwrot zależy od podatnika, tj. czy woli otrzymać zwrot podatku bezpośrednio na rachunek bankowy i w jakim terminie ten zwrot ma nastąpić (niestety w ten sposób często zwiększa się ryzyko ewentualnej kontroli skarbowej), czy też chce przesunąć nadwyżkę na kolejny okres rozliczeniowy.

Na koniec należy zauważyć, że sam akt notarialny nie jest dokumentem uprawniającym do odliczenia podatku VAT za lokal użytkowy, gdyż zgodnie z przepisami podatkowymi do odliczenia podatku VAT niezbędna jest faktura sprzedaży lokalu.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.