W jakim przypadku można rozwiązać umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego?
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest szczególną formą „klasycznej” umowy o pracę, a co za tym idzie, wynikający z niej stosunek prawny jest szczególnym rodzajem stosunku pracy. Należy zauważyć, że rozwiązanie tego typu umowy jest dopuszczalne w niewielu przypadkach, enumeratywnie wymienionych w Kodeksie pracy.
Zgodnie z przepisem art. 196 k.p. umowę w celu przygotowania zawodowego można wypowiedzieć, jeśli:
- młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
- zostanie ogłoszona likwidacja lub upadłość pracodawcy,
- zakład pracy zostanie reorganizowanych w sposób uniemożliwiający kontynuowanie przygotowania zawodowego,
- zostanie stwierdzona nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
W przypadku konieczności rozwiązania umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego za wypowiedzeniem pracodawca powinien poinformować przedstawiciela ustawowego młodocianego oraz szkołę. Pracodawca będący rzemieślnikiem ma obowiązek zawiadomić izbę rzemieślniczą.
Ponadto, jeśli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego to pracodawcy powinien zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, zobowiązany jest do niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę oraz wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Klaudia Utkowska