Weterani działań poza granicami państwa – jednolite przepisy
W Dzienniku Ustaw z dnia 29 listopada 2020 r. pod pozycją 2055 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 08.10.2020 r., w załączniku do którego zawarto nowy jednolity tekst ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 1569).
W nowym jednolitym tekście wymienionej powyżej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:
- ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Straży Marszałkowskiej (Dz.U. poz. 730, z późn. zm.),
- ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1726),
- przepisów ogłoszonych przed dniem 1 października 2020 r.
Przepisy przejściowe oraz określające terminy wejścia odrębnych aktów prawnych, pominięte w jednolitym tekście omawianej ustawy, wyszczególniono w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 8 października 2020 r.
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. określa:
- status weterana działań poza granicami państwa i weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa,
- uprawnienia przysługujące osobom, o których mowa w pkt 1,
- zasady i warunki korzystania z uprawnień wskazanych w pkt 2,
- tryb postępowania i właściwość organów w sprawach, o których mowa w pkt 1-3.
W art. 33-35 ustalono uprawnienia pracownicze weteranów. Oznacza to, że weteran poszkodowany korzysta z pierwszeństwa w zatrudnieniu odpowiednio w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez MON albo ministra właściwego ds. wewnętrznych na stanowiskach odpowiadających jego wykształceniu, wiedzy i sprawności psychofizycznej.
Ponadto okresy udziału weterana oraz weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu pozostającym w stosunku pracy przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.
Maciej Ofierski