Wizy dla cudzoziemców – już obowiązują nowe przepisy wykonawcze
Z dniem 1 grudnia br. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze określające postępowanie w zakresie wydawania wiz dla cudzoziemców, czyli rozp. MSWiA z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz.U. poz. 2104).
Wydanie nowych regulacji wiąże się z wdrożeniem – w ramach krajowego systemu prawnego – rozp. Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy). Uwzględniono ponadto zmiany ustawowe, jakich w ostatnim czasie dokonano w przepisach rangi ustawowej.
W załącznikach 1-4 do rozp. określono wzór:
- blankietu wizowego,
- formularza wniosku o wydanie wizy krajowej,
- formularza, na którym wydaje się decyzję o odmowie wydania wizy krajowej,
- formularza, na którym wydaje się decyzję, o której mowa w art. 76 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2020 r. poz. 35, ze zm.).
W § 2 cyt. rozp. zawarto katalog 28 oznaczeń celu wydania wiz z Schengen lub wiz krajowych zamieszczanych na naklejce wizowej w polu „uwagi”.
Wymogi dotyczące fotografii dołączanej do wniosku zostały określone w § 4 omawianego rozp.
Przyjęcie wniosku o wydanie wizy krajowej odnotowuje się w dokumencie podróży na pierwszej wolnej stronie przeznaczonej na wizy. Konsul odnotowuje przyjęcie wniosku o wydanie wizy krajowej przez odciśnięcie pieczęci zawierającej co najmniej oznaczenie ambasady lub konsulatu oraz oznaczenie literowe „PL”, a także datę wpływu.
Naklejkę wizową wizy krajowej umieszcza się w dokumencie podróży lub na osobnym blankiecie wizowym przez wklejenie odpowiednio zabezpieczonej naklejki samoprzylepnej, wypełnionej przez organ wydający wizę, na stronie, na której odnotowano przyjęcie wniosku o wydanie wizy.
Omawiany akt wykonawczy był poprzedzony rozp. MSWiA z dnia 19 kwietnia 2019 r. (Dz.U. poz. 782), które utraciło moc z dniem wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych.
Maciej Ofierski