Wniosek o zmianę pozwolenia na budowę – kolejny nowy formularz w Prawie budowlanym

paragraf-1-4.jpg

Opublikowano właśnie kolejny akt wykonawczy określający wzór dokumentu, który będzie wymagalny, począwszy od 1 lipca br., w przypadku prowadzenia prac budowlanych.

Wspomniany powyżej dokument to wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, którego wzór formularza został określony w załączniku do rozp. MRPIT z dnia 1 marca 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o zmianę pozwolenia na budowę (Dz.U. poz. 440).

Wydanie wskazanego rozp. jest związane ze zmianami w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.), które w szerokim zakresie umożliwiają składanie różnych dokumentów nie tylko w formie tradycyjnej (papierowej), ale również drogą elektroniczną (w postaci dokumentu elektronicznego). W odniesieniu do wniosku o zmianę pozwolenia na budowę decydujące znaczenie mają dodane w art. 36a Prawa budowlanego ust. 1b-1d. Zgodnie z tymi zapisami wniosek, o którym mowa, składa się w:

  • postaci papierowej albo
  • formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego.

Formularz wniosku w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem elektronicznym określonym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Złożenie wniosku o zmianę pozwolenia na budowę jest konieczne w okolicznościach opisanych w art. 36a ust. 1 Prawa budowlanego. Z zapisu tego wynika, że istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Wzór wniosku o wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oznaczony symbolem PB-7 – zawiera następujące informacje:

  1. dane administracji architektoniczno-budowlanej,
  2. dane inwestora, w tym dane do korespondencji,
  3. dane pełnomocnika,
  4. informacje o decyzji o pozwoleniu na budowę,
  5. oświadczenie w sprawie korespondencji elektronicznej,
  6. załączniki – według katalogu zamieszczonego w punkcie 6 wzoru wniosku,
  7. podpis inwestora (pełnomocnika) wraz z podpisem opatrzonym datą.

Omawiane rozp. wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021 r.

Maciej Ofierski