Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą – najnowsze dane GUS
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym dominowała negatywna percepcja wpływu pandemii na poziom zamówień składanych przez klientów.
Jak podaje GUS, zauważalne jest nasilenie pesymistycznych nastrojów wśród ankietowanych podmiotów, choć nie we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki. Na podkreślenie zasługuje kilka procesów zdiagnozowanych dodatkowym badaniem:
- W porównaniu z poprzednim miesiącem dominował spadek odsetka podmiotów wskazujących na brak lub nieznaczne negatywne skutki pandemii. Spadek optymizmu był szczególnie wyraźny w przypadku jednostek handlu detalicznego z branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 26,7 p.proc.) oraz o liczbie pracujących 250 i więcej osób (spadek o 14,2 p.proc.), a także wśród jednostek usługowych z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek o 18,6 p.proc.). Z kolei największy wzrost optymizmu wystąpił w przypadku jednostek zajmujących się produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wzrost o 9,3 p.proc.).
- Zmiany odsetka pracowników wykonujących pracę zdalną i zbliżone formy pracy, w porównaniu z poprzednim miesiącem, były niewielkie. Wyraźniejsze wzrosty wystąpiły między innymi w przypadku jednostek handlu detalicznego z branży tekstylia, odzież, obuwie (wzrost o 5,6 p.proc.) i o liczbie pracujących od 50 do 249 osób (wzrost o 2,7 p.proc.), a także podmiotów usługowych z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (wzrost o 3,2 p.proc.). Spadek odsetka pracowników wykonujących pracę zdalną i zbliżone formy pracy był wyraźniej zauważalny w przypadku jednostek usługowych zatrudniających od 50 do 249 osób (spadek o 3,9 p.proc.) oraz z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek o 3,9 p.proc.).
- Wyniki listopadowej ankiety wskazują na zróżnicowane oceny czasu przetrwania przedsiębiorstwa. Najwyraźniejszy wzrost odsetka podmiotów wskazujących na możliwość przetrwania jedynie do 3 miesięcy (spadek optymizmu) wystąpił w przypadku przedsiębiorstw budowlanych zajmujących się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków (wzrost o 14,3 p.proc.) oraz o liczbie pracujących do 9 osób i od 50 do 248 osób (wzrost odpowiednio o 9,5 i 12,1 p.proc.). Generalnie przeważa pogorszenie nastrojów przejawiające się spadkiem odsetka ankietowanych wskazujących na możliwość przetrwania powyżej 6 miesięcy. Szczególnie duże pogorszenie nastąpiło w przypadku jednostek handlu detalicznego z branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 32,4 p.proc.).
- Listopad był kolejnym miesiącem, w którym dominowała negatywna percepcja wpływu pandemii na poziom zamówień składanych przez klientów. Szczególnie wyraźne pogorszenie, w porównaniu z poprzednim miesiącem, wystąpiło w przypadku przedsiębiorstw budowlanych zajmujących się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 5,8 p.proc.), a także o liczbie pracujących do 9 osób oraz 250 i więcej osób (spadek odpowiednio o 6,2 i 5,0 p.proc.).
- Zdecydowana większość ankietowanych podmiotów nie oczekuje pojawienia się zatorów płatniczych lub wskazuje na nieznaczne zatory. Najbardziej pesymistycznie przedstawia się sytuacja w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, gdzie na poważne lub zagrażające stabilności firmy zatory płatnicze wskazuje największy odsetek ankietowanych (18,5% w listopadzie wobec 8% w sierpniu br., kiedy po raz ostatni zadawane było to pytanie).
- W odniesieniu do deklarowanego poziomu zatrudnienia największe zmiany, w porównaniu z poprzednim miesiącem, zauważyć można w przypadku jednostek budowlanych. Najbardziej znaczące pogorszenie zaobserwować można wśród podmiotów budowlanych o liczbie pracujących 250 i więcej osób (spadek z plus 5,6% w październiku do minus 0,9% w listopadzie), z kolei wyraźniejsze wzrosty wystąpiły w tej sekcji w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób (wzrost z minus 4,0% w październiku do minus 0,1% w listopadzie).
Źródło: GUS