Wspólne rozliczenie małżonków

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca może skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę w 2013 r. na zasadach, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

 

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od lipca 2007 r. pozostaje w związku małżeńskim, w którym od grudnia 2011 r. obowiązuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. W związku z tym Wnioskodawca zamierza skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę w 2013 r. na zasadach, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazuje, że wraz z małżonką spełniają wszystkie warunki do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów za 2013 r., o którym mowa w art. 6 ustawy. Dodaje również, że od 2012 r. prowadził działalność gospodarczą i w związku z tym zadeklarował opodatkowanie na zasadach, o których mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w bieżącym roku faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności i nie uzyskał żadnych przychodów. W listopadzie 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i do tego czasu nie będzie osiągał żądnych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca może skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę w 2013 r. na zasadach, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze spełnieniem warunków, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rozliczeniu za 2013 r. może skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę na zasadach powołanych w ww. przepisie. Jednocześnie w związku z nieuzyskaniem przez Wnioskodawcę żadnych przychodów opodatkowanych na zasadach, o których mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa On, że przepis ten nie ma zastosowania do opodatkowania uzyskiwanych przez Niego dochodów i w związku z tym nie występuje negatywna przesłanka, o której mowa w art. 6 ust. 8 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednakże art. 6 ust. 2 ww. ustawy, przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. Powołany przepis stanowi, iż małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 8 powołanej ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Na podstawie art. 6 ust. 9 cytowanej ustawy, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. m. in. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu) niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy, bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów, pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy art. 30c tej ustawy.

Z przestawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od 2012 r. prowadził działalność gospodarczą i w związku z tym zadeklarował opodatkowanie na zasadach, o których mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w bieżącym roku faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności i nie uzyskał żadnych przychodów. W listopadzie 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i do tego czasu nie będzie osiągał żądnych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że w roku 2013 do dochodów Wnioskodawcy miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt ten wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia jest w tej sytuacji, że Wnioskodawca w listopadzie 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i w roku tym nie osiągnął żądnych przychodów z tego tytułu.

W konsekwencji, nie może Wnioskodawca skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów osiągniętych w 2013r. wspólnie z małżonką.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2014 r. nr ITPB2/415-1107/13/MU