Wydatki na studia firma może ująć w kosztach uzyskania przychodu
Firma zajmuje się programowaniem systemów informatycznych w najnowocześniejszych technologiach. Prace programistyczne wykonywane są w oparciu o współpracę z programistami na podstawie umowy o dzieło. W celu związania programistów z Firmą podpisane zostały umowy o dzieło z zobowiązaniem Firmy do opłacenia studiów o kierunku informatycznym. Czy poniesione koszty studiów dla osoby zatrudnionej na umowę o dzieło mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodu?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2013 r. (data wpływu 18 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na pokrycie studiów – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 czerwca 2013 wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na pokrycie studiów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Firma zajmuje się programowaniem systemów informatycznych w najnowocześniejszych technologiach. Prace programistyczne wykonywane są w oparciu o współpracę z programistami na podstawie umowy o dzieło. Programy tworzone są etapami. Firma zainteresowana jest współpracą w długiej perspektywie ponieważ zmiany osób tworzących działa są kosztowne i czasochłonne a także nie sprzyjają utrzymaniu dynamiki tworzenia dzieła. Poza tym programowanie w najnowocześniejszych technologiach wymaga specjalistycznej wiedzy i ciągłego dokształcania. W celu związania programistów z Firmą podpisane zostały umowy o dzieło z zobowiązaniem Firmy do opłacenia studiów o kierunku informatycznym.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy poniesione koszty studiów dla osoby zatrudnionej na umowę o dzieło mogą być ujętew kosztach uzyskania przychodu?
Stanowisko Wnioskodawcy.
Zdaniem Spółki koszt opłacenia studiów dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło stanowi koszt uzyskania przychodu. Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodówsą między innymi, wydatki na podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umów o dzieło). Żaden przepis nie wyłącza możliwości zaliczenia tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
W konsekwencji wydatek na opłacenie szkolenia lub studiów osoby zatrudnionej na podstawie umowy o dzieło powinien stanowić koszt uzyskania przychodów firmy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. – dalej: „ustawa”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Konstrukcja tego przepisu daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ustawy), pod warunkiem, że wykaże istnienie związku przyczynowego pomiędzy ich poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu. Dotyczy to zarówno takich wydatków, które bezpośrednio przekładają się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i tych, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione, jako zmierzające do ich osiągnięcia.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Kosztem uzyskania przychodów jest wyłącznie taki koszt, który spełnia kumulatywnie warunki określone w cytowanym art. 15 ust. 1 ustawy, czyli:
- został poniesiony przez podatnika,
- jest definitywny, a więc bezzwrotny,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- jego poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania; w momencie ponoszenia wydatku podatnik mógł, obiektywnie oceniając, oczekiwać skutku w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie ich źródła,
- nie został wyłączony z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy,
- został właściwie udokumentowany.
W odniesieniu do podatników prowadzących działalność gospodarczą należy przy tym podkreślić, że sam fakt poniesienia danego wydatku w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie jest decydujący dla uznania, że spełnia on przesłankę celowości wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy. Nie każdy bowiem wydatek ponoszony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła. W odniesieniu do kosztów nieobjętych wyłączeniem z art. 16 ust. 1 ustawy można stwierdzić, że kwestia ich związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika stanowi jeden z istotnych elementów, które powinny być uwzględniane przy ocenie ich celowości – nie przesądza jednak samoistnie o możliwości zaliczenia tych kosztów do kategorii kosztów podatkowych.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują w art. 16 wyłączeń przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z kształceniem (studia) osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że wydatki na opłaty za studia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, trzeba jednak mieć na uwadze związek tych wydatków z przychodami. Jeżeli zatem ponoszone wydatki na kształcenie osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło mają na celu osiągnięcie obecnie lub w przyszłości przychodów z działalności gospodarczej w wyniku korzystania z nabytych w ten sposób umiejętności, to wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy.
Jednocześnie podkreślenia wymaga, że zaliczając określony wydatek do kosztów uzyskania przychodów podatnik stosuje przepis prawa podatkowego o charakterze materialnoprawnym uznając, iż zaistniałe po jego stronie okoliczności wypełniają hipotezę określonej normy prawnej (mieszczą się w zakresie zastosowania danej normy prawnej/danego przepisu). Podejmując decyzję o zastosowaniu danego przepisu prawa podatkowego podatnik musi liczyć się jednaka zamierzonym przychodem istnieje związek przyczynowy w tym znaczeniu, że są one uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, a w rezultacie ich poniesienia Spółka oczekiwała zwiększenia swoich przychodów, względnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Skutkiem tego konieczne jest udokumentowanie, także w razie nie uzyskania przychodu w następstwie poniesienia tych wydatków, że były one – obiektywnie rzecz ujmując – racjonalne co do zasady i co do wysokości.
Reasumując stanowisko Spółki wyrażone we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego należy uznać za prawidłowe.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn. 16 września 2013 r., sygn. ITPB3/423-285/13/PST