Wydatki na wynajem hali sportowej

gym-526996_640.jpg

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2021 r. (data wpływu 8 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia wydatków związanych z wynajem hali sportowej do kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia wydatków związanych z wynajem hali sportowej do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej z wyłączeniem telekomunikacji satelitarnej. Przedsiębiorca w ramach organizacji czasu wolnego dla pracowników oraz ich integracji finansuje wynajem hal sportowych, w których pracownicy mogą uprawiać sport, m.in. rozgrywać mecze piłki siatkowej. Zajęcia sportowe pracowników odbywają się poza godzinami pracy. Wynajem hal sportowych odbywa się po uprzednim, wspólnym uzgodnieniu terminów, a wydatki na wynajem hal sportowych dokumentowane są fakturami. Z obiektów sportowych korzystają wyłącznie pracownicy. Ponadto nie ponoszą oni żadnych kosztów w związku z wynajmem. Wspólne integracje sportowe pracowników firmy przyczyniają się do ich zadowolenia z pracy, umacniania więzi, polepszenia atmosfery w pracy oraz zwiększania sprawności fizycznej, co jednocześnie przekłada się na zwiększenie wydajności pracy. Rozpowszechniany jest również pozytywny wizerunek firmy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy koszty związane z wynajmem hal sportowych w celu organizacji czasu wolnego dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem odpowiednio udokumentowane wydatki związane z wynajmem hal sportowych w celu promowania aktywności sportowej wśród pracowników oraz ich integrowania, które jednocześnie mają wpływ na zwiększenie efektywności ich pracy można uznać za koszty uzyskania przychodów. Zmotywowani pracownicy bardziej angażują się w powierzone im obowiązki i przyczyniają się do zwiększania przychodów w firmie. Ponadto przedsiębiorca wydatki te uznaje za uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia oczekuje zwiększenia swoich przychodów. Dodatkowo propagowany jest pozytywny wizerunek firmy oraz pracodawcy, któremu pracownicy nie są obojętni, a to poniekąd przyczynia się do zabezpieczenia źródła przychodów, bowiem w firmie, w której pracownicy są dobrze traktowani utrzymuje się pozytywna atmosfera, pracownicy mają poczucie bezpieczeństwa i chętniej rozmawiają o swoim miejscu pracy z innymi ludźmi, dzięki czemu firma otrzymuje korzystny rozgłos, jak również zdobywa nowych klientów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Kosztami podatkowymi są także m.in. tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na różnego rodzaju cele związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą. W każdej sytuacji jednak trzeba sprawdzić, jaki jest cel poniesionego wydatku.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca finansuje wynajem hali sportowych, w których pracownicy mogą uprawiać sport, m.in. rozgrywać mecze piłki siatkowej. Z obiektów sportowych korzystają wyłącznie pracownicy i nie ponoszą oni żadnych kosztów w związku z wynajmem hali.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że umożliwienie pracownikom firmy dostępu do hali sportowej w istocie może wpłynąć na poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy przez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy. Należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że zmotywowani pracownicy bardziej angażują się w powierzone im obowiązki i przyczyniają się do zwiększenia przychodów w firmie. Wspólne uprawianie sportu przez pracowników pomaga również w propagowaniu i rozpowszechnianiu pozytywnego wizerunku firmy.

Reasumując – koszty związane z wynajmem hal sportowych w celu organizacji czasu wolnego dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 08.06.2021, sygn.akt 0112-KDIL2-2.4011.260.2021.1.AA