Strona główna Serwis pracodawcy Aktualności prawa pracy Wydłużone urlopy rodzicielskie przyjęte przez Senat

Wydłużone urlopy rodzicielskie przyjęte przez Senat

0
Wydłużone urlopy rodzicielskie przyjęte przez Senat

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu przyjęta została nowelizacja Kodeksu pracy, wydłużająca urlopy rodzicielskie do jednego roku – 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

 

Przypomnijmy, że z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka. Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

Urlop dodatkowy w wymiarze 6 tygodni można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum 8 tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

Rodzic, który zdecyduje się na półroczny urlop macierzyński otrzyma 100% pensji. Jeżeli zdecyduje się jednak przedłużyć urlop o kolejne pół roku dzięki urlopowi rodzicielskiemu – wtedy jego zasiłek będzie wynosił 60% pensji. Z kolei rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu (pół roku macierzyńskiego i pół roku rodzicielskiego) będzie otrzymywał 80% wynagrodzenia przez cały rok.

Uchwalone przepisy zostaną przekazane do podpisu Prezydentowi, a następnie ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

G. Rompel