Wynagrodzenie urlopowe oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Wynagrodzenie za okres urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z art. 67 ust. 1 KN za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu.

Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenie za urlop, lub w miesiącu wykorzystywania urlopu, wynagrodzenie to ulega przeliczeniu.

Szczegółowo zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego reguluje rozp. MEN z dn. 26.06.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. z 2001 r. poz. 737, z późn. zm.).

Składniki wynagrodzenia uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym

Zgodnie z § 1 ust. 1 ww. rozp. w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
  • odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
  • wynagrodzenie za pracę w święto,
  • jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 KN.

Składniki wynagrodzenia niewliczane do wynagrodzenia urlopowego

Zgodnie z § 1 ust. 2 cyt. rozp. w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela nie uwzględnia się:

  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Zasady uwzględniania składników wynagrodzenia

Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu.

W przypadku gdy okres wykonywania zadań lub zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego jest krótszy niż okres roku szkolnego, wysokość dodatku oblicza się, mnożąc otrzymywaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 KN, uwzględnia się w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty tego dodatku wypłaconego pracownikowi za poprzedni rok kalendarzowy.

Wynagrodzenie za: pracę w porze nocnej, zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy oraz pracę w święto, oblicza się, dodając otrzymane wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach roku szkolnego, a następnie uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu

Zgodnie z § 5 ust. 1 cyt. rozp. wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie, obliczone zgodnie z cyt. rozp., przez liczbę 30.

Inaczej postępuje się w przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, w których nie są przewidziane ferie szkolne (np. przedszkolach). Zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 2 cyt. rozp. wynagrodzenie za jeden dzień urlopu tych nauczycieli ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie, obliczone zgodnie z cyt. rozp., przez liczbę 21.

Ta reguła obowiązuje też w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 2a KN, czyli: dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze. Korzystają oni z urlopu wypoczynkowego na takich samych zasadach jak nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych (35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów). Dlatego – zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 1 cyt. rozp. – wynagrodzenie za jeden dzień urlopu nauczycieli należących do kadry kierowniczej ustala się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie, obliczone zgodnie z cyt. rozp., przez liczbę 21.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Zgodnie z art. 66 ust. 2 KN nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, jeżeli powodem niewykorzystania urlopu było:

  • rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy,
  • powołanie do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby,
  • powołanie do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego.

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej ekwiwalent przysługuje za nie więcej niż 8 tygodni, a nauczycielowi placówki nieferyjnej – za nie więcej niż 35 dni roboczych.

Zgodnie z § 6 ust. 1 cyt. rozp. ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczycieli ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Podstawą ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu wypoczynkowego jest wysokość wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi za jeden dzień urlopu. Ekwiwalent za niewykorzystany przez nauczyciela urlop wypoczynkowy oblicza się, mnożąc ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę dni tego urlopu.