Wypłata „trzynastki” w sytuacji pobierania świadczenia chorobowego

„Czy dodatek stażowy za czas niezdolności do pracy wlicza się do dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Jesteśmy jednostką budżetową zatrudniającą 20 osób. Wszystkie osoby nabyły prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, kilka osób w 2017 roku przebywało na zwolnieniu lekarskim. Pomimo absencji pracowników dodatek stażowy wypłacony był w całości. Czy wypłacony dodatek stażowy podczas niezdolności do pracy pracownika (zwolnienia lekarskiego) uwzględnia się do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego?”

Odpowiadając na zadane przez Czytelnika pytanie należy podkreślić, że w literaturze przedmiotu nie od dziś …

(…) istnieją wątpliwości odnośnie tego, czy wliczać do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego dodatek stażowy wypłacanego w okresach pobierania świadczeń chorobowych. Niemniej jednak przy analizie tej kwestii warto zwrócić uwagę na przepisy § 6 w związku z § 14 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Według nich – wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalent urlopowy ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

W tym miejscu warto przytoczyć opinię resortu pracy (pismo z dn. 20.01.2010 r.), który stwierdził, że dodatek stażowy, przysługujący pracownikowi (również za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, m.in. chorobowej), powinien być w całości uwzględniony w podstawie trzynastki. Przesądza o tym odwołanie się przez ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (…) do zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop. Do podstawy tego ekwiwalentu, jak to wynika z § 6 w związku z § 14 cyt. rozporządzenia, wlicza się składniki wynagrodzenia należne pracownikowi co miesiąc w stałej wysokości (np. dodatek stażowy), który jest składnikiem wynagrodzenia o charakterze stałym i roszczeniowym. W konsekwencji powinny być one również uwzględniane w podstawie tzw. trzynastej pensji.

W konkluzji uważam więc, że dodatek stażowy za czas niezdolności do pracy powinien być wliczany do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ brak jest przepisów dających podstawę do nieuwzględnienia tego dodatku przy obliczaniu tzw. trzynastki.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2217 ze zm.
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.