Wypowiedzenie warunków pracy i płacy członka zarządu

business-1839191_640.jpg

„Pracownik – członek związku, bez ochrony prawnej, od kwietnia 2021 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik 13.12.2021 r. nie został dopuszczany do pracy przez lekarza medycyny pracy. Obecnie wystąpił do ZUS-u o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca zwrócił się do KZ z propozycją zmienienia temu pracownikowi warunków pracy i płacy – zmiana stanowiska. Mając na względzie art. 42 K.p. i 53 K.p. zwracamy się z zapytaniem, czy możemy nie przychylić się do wniosku pracodawcy oraz jak długo możemy odwlekać zgodę na taką zmianę?”

Zgodnie z treścią …

(…) art. 32 1-12 ustawy o związkach zawodowych – „pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:

  • wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
  • zmienić jednostronnie warunków pracy lub wynagrodzenia na niekorzyść osoby wykonującej pracę zarobkową, o której mowa w pkt 1 – z wyjątkiem przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także jeżeli dopuszczają to przepisy odrębne.

11 . Termin na wyrażenie zgody lub odmowę wyrażenia zgody przez zarząd zakładowej organizacji związkowej wynosi:

1) 14 dni roboczych liczonych od dnia złożenia przez pracodawcę pisemnego zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia lub jednostronnej zmiany stosunku prawnego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo 2, z podaniem przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub jednostronną zmianę stosunku prawnego;

2) 7 dni roboczych liczonych od dnia złożenia przez pracodawcę pisemnego zawiadomienia o zamiarze rozwiązania stosunku prawnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku prawnego. Bezskuteczny upływ terminów, o których mowa w ust. 11, jest równoznaczny z wyrażeniem zgody przez zarząd zakładowej organizacji związkowej.”

Mając na uwadze powyższe jak również treść zapytania powstaje pytanie czy pracodawca zwracając się do KZ z propozycją zmiany temu pracownikowi warunków pracy i płacy uczynił to w sposób oficjalny tj. czy wyznaczył KZ m.in. termin na zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie?

Niezależnie od powyższego uznać należy, dopóki pracownik korzysta z usprawiedliwionej nieobecności w pracy m.in. ze zwolnienia lekarskiego, wręczanie pism kształtujących jego prawa i obowiązki są zawieszone do czasu zakończenia ww. usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

A zatem nawet uzyskanie stanowiska organizacji związkowej w sprawie danego pracownika nie uprawnia pracodawcy do skutecznego wręczenia pracownikowi pisma jakim jest np. wypowiedzenie warunków pracy i płacy, bowiem jako pracownik korzysta tutaj co do zasady z ogólnej ochrony przed wręczaniem tego typu oświadczeń woli pracodawcy.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 23.05.1991 r. o związkach zawodowych – Dz.U. z 2019 r. poz. 263 ze zm.