Za zobowiązania związane z lokalem odpowiada jedynie właściciel
Jedynie właściciel lokalu odpowiada za wszelkie zobowiązania związane z użytkowaniem jego lokalu, a jedynym wyjątkiem od powyższego jest rozszerzenie granic odpowiedzialności na współwłaścicieli.
Interpelacja nr 23025 do ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie nowelizacji ustawy o własności lokali
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z informacjami medialnymi o prowadzonych pracach nad nowelizacją ustawy o własności lokali, otrzymałem pismo od prezesa jednej ze spółdzielni mieszkaniowych z prośbą o poparcie postulatów dotyczących zmiany przepisów prawnych w celu przeciwdziałania patologii „niepłacenia za mieszkanie” i reperkusji społeczno-finansowych powodowanych przez taki stan rzeczy.
Według Pana Prezesa, przepisy prawne w obecnym brzmieniu nie zabezpieczają interesów i są krzywdzące z punktu widzenia tych właścicieli lokali tworzących wspólnoty mieszkaniowe, którzy terminowo regulują opłaty za mieszkanie.
Sprawy spadkowe po śmierci właściciela lokalu trwają zbyt długo, ponieważ spadkobiercy często nie kwapią się do regulacji sprawy spadkowej. Po wszczęciu sądowego postępowania spadkowego, rozpoczyna się seryjne odrzucanie spadku przez następujących po sobie spadkobierców. W miejsce spadkobiercy odrzucającego spadek, wchodzi dalszy spadkobierca, który również odrzuca spadek np. w miejsce wuja, jego dzieci i tak dalej… Pan Prezes postuluje o zmianę art. 1015 §1 Kodeksu cywilnego – skrócenie terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z obecnych 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadkobrania do miesięcy trzech. W czasie, gdy sprawa spadkowa trwa, za mieszkanie nikt nie płaci, ale ktoś w nim mieszka.
Kolejna wątpliwość nasuwa się w kwestii odpowiedzialności za opłaty za mieszkanie przez osoby, które w nim zamieszkują a nie są jego właścicielami. Gdy lokal stanowiący własność, znajdujący się w budynku wspólnoty mieszkaniowej – za opłaty za mieszkanie odpowiada tylko właściciel a nie jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowych, osoba korzystająca z lokalu odpowiada na równi z właścicielem lokalu. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych sprawę rozwiązuje przepis art. 4 ust. 6 i 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych a w ustawie o własności lokali takiego odpowiednika już brak.
Kolejny postulat Pana Prezesa to, ażeby ustawodawca rozważył możliwość wprowadzenia mechanizmów ochronnych dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych w zakresie należności jakie odprowadzają do dostawców mediów, z tytułu mediów faktycznie wykorzystywanych przez właścicieli lokali. Opłaty za wodę do wodociągów, za ciepło do ciepłowni i za odbiór odpadów do gminy, musi zapłacić wspólnota mieszkaniowa, która odzyskuje je od właściciela lokalu, który z tych mediów korzysta. O odzyskiwaniu od osób faktycznie korzystających z lokalu innych niż właściciel nie ma mowy, bo prawo na to nie pozwala.
Mając na uwadze powyższe, prosimy o odpowiedzi na pytania:
- Czy postulaty przedstawione w interpelacji, zostaną uwzględnione przy nowelizacja ustawy o własności lokali?
- Na jakim etapie są prowadzone prace w ministerstwie nad nowelizacją ustawy o własności lokali?
- Kiedy projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu?
- Czy nowelizacje ustawy o własności lokali są konsultowane z partnerami społecznymi?
Posłowie:
Tadeusz Tomaszewski, Wiesław Szczepański, Bogusław Wontor
Gniezno, dnia 19 kwietnia 2021 r.
Odpowiedź na interpelację nr 23025 w sprawie nowelizacji ustawy o własności lokali
Szanowna Pani Marszałek,
odpowiadając na interpelację nr 23025 wniesioną przez Panów Posłów Tadeusza Tomaszewskiego, Wiesława Szczepańskiego i Bogusława Wontora w dniu 25 kwietnia br., dotyczącą przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali, informuję, iż w dniu 29 kwietnia br. został on przekazany do konsultacji publicznych. Natomiast planowany termin skierowania projektu do Sejmu to IV kwartał br.
Odnosząc się do zakresu projektu należy zauważyć, iż nie zawiera on poruszonych w interpelacji kwestii. W opinii Ministerstwa nie ma bowiem podstaw do ustanowienia na gruncie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r., poz. 1910) solidarnej odpowiedzialności z tytułu spoczywających na właścicielach lokali opłat z tytułu kosztów zarządu oraz wydatków związanych z utrzymaniem lokalu (co dotyczy w szczególności opłat za dostarczone do niego media), do których pokrywania zobowiązane byłyby pełnoletnie osoby wspólnie zamieszkujące z właścicielem.
Należy mieć bowiem na uwadze zakres podmiotowy ww. ustawy, ograniczający jej stosowanie wyłącznie do właścicieli lokali, jako członków wspólnot mieszkaniowych. Ustawodawca jako zasadę przyjął fakt, iż jedynie właściciel lokalu odpowiada za wszelkie zobowiązania związane z użytkowaniem jego lokalu, a jedynym wyjątkiem od powyższego jest rozszerzenie granic odpowiedzialności na współwłaścicieli. Za powyższym przemawia również fakt, iż prawa związane z własnością lokalu, w szczególności do udziału w podejmowaniu decyzji o utrzymaniu i przeznaczeniu nieruchomości wspólnej, wykonywane są wyłącznie przez właściciela. Będące tego pochodną obowiązki, m.in. w zakresie partycypacji w kosztach zarządu nieruchomością wspólną oraz utrzymania lokalu, również winny spoczywać wyłącznie na właścicielu.
Ministerstwo analizuje jedynie możliwość wprowadzenia do ustawy przepisu szczególnego, dotyczącego solidarnej odpowiedzialności za opłaty związane z użytkowaniem lokalu, ale wyłącznie w przypadku nieuregulowanego stanu prawnego lokalu, gdzie nie ma możliwości jednoznacznego ustalenia właściciela lokalu, co dotyczy m.in. spraw spadkowych.
Należy jednak podkreślić, iż kwestie dotyczące przyjęcia i odrzucenia spadku regulowane są przepisami art. 1012-1024 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740), w zakresie których – stosownie do art. 24 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2021 r., poz. 255) – właściwym do zajęcia stanowiska jest Minister Sprawiedliwości.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
Anna Kornecka
10 maja 2021 r.
źródło: sejm.gov.pl