Zakłady aktywności zawodowej – zmiany w przepisach wykonawczych
Z dniem 17 listopada br. wchodzą w życie zmiany w przepisach wykonawczych dotyczących zakładów aktywności zawodowej, mające na celu uwzględnienie nowych regulacji prawnych w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz PPK i Funduszu Solidarniościowego.
Aktem wykonawczym podlegającym nowelizacji jest rozp. MPIPS z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. poz. 850), natomiast zmiany zostały ujęte w rozp. MRIPS wydanym dnia 20 października 2020 r. (Dz.U. poz. 1921).
Zmianami objęto § 8 ust. 1 rozp. podstawowego. Zgodnie z pkt 1 tego zapisu w nowym brzmieniu – w ramach kosztów działania zakładu aktywności zawodowej (zaz) ze środków PFRON mogą być finansowane wynagrodzenia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, do wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę, stosownie do art. 15 ust. 2 z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.), dalej jako „ustawa rehabilitacyjna”, powiększone o dodatek za staż pracy, określony w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Nowe brzmienie uzyskał także pkt 4 w § 8 ust. 1 rozp. MPIPS z dnia 17 lipca 2012 r. Oznacza to, że w ramach kosztów działania zaz ze środków PFRON mogą być finansowane należne od pracodawcy składki na ubezpieczenia społeczne, składki na FGŚP, naliczane od wynagrodzeń wymienionych w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2 rozp. podstawowego lub od dodatkowego wynagrodzenia rocznego wymienionego w pkt 3 (par. 8 ust. 1 rozp. podstawowego), oraz składki na FP i Fundusz Solidarnościowy naliczone od wynagrodzeń wymienionych w § 8 ust 1 pkt 2 lub od dodatkowego wynagrodzenia rocznego wskazanego w pkt 3, wypłacanego osobom niezaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
W § 8 ust. 1 wprowadzono ponadto nową regulację, tj. pkt 4a – w myśl tego unormowania w ramach kosztów działania zaz ze środków PFRON mogą być finansowane wpłaty podstawowe oraz wpłaty dodatkowe do pracowniczych planów kapitałowych, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), finansowane przez zaz.
Zmiany uwzględniające te, o których była mowa powyżej, przewidziano także w § 8 ust. 2 rozp. podstawowego – polegają one na nadaniu nowego brzmienia punktom: 1 i 3 oraz na dodaniu pkt 3a.
W drodze rozp. nowelizującego zmieniono treść § 14 ust. 1 rozp. z dnia 17 lipca 2012 r., wskutek czego przepis ten – od dnia 17 listopada br. – stanowi, iż zakładowy fundusz aktywności zawodowej tworzy się ze środków, o których mowa w art. 31 ust. 4 ustawy rehabilitacyjnej oraz art. 38 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), oraz odsetek od środków zgromadzonych na rachunku zakładowego funduszu aktywności.
Modyfikacje prawne wynikające z aktu nowelizującego odnoszą się również do § 15 ust. 1 rozp. podstawowego, który wskazuje rodzaje wydatków, jakie mogą być finansowane ze środków zakładowego funduszu aktywności. W omawianym przepisie dodano pkt 14-17.
Oznacza to, że ze środków zakładowego funduszu aktywności mogą być finansowane wydatki związane z:
- świadczeniem pomocy opiekunów w rekreacji i uczestnictwie osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
- odpłatnością za niefinansowany ze środków publicznych pobyt i leczenie osoby niepełnosprawnej w szczególności w: szpitalach, sanatoriach, placówkach rehabilitacyjno-szkoleniowych, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych;
- odpłatnością za pobyt na:
- a) turnusach rehabilitacyjnych wraz z opiekunem – jeżeli lekarz zaleci uczestnictwo opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym,
- b) wczasach lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach;
- odpłatnością za przejazd w obie strony osób niepełnosprawnych do podmiotów wymienionych w pkt 15 albo do innych miejsc, w których organizowane są turnusy rehabilitacyjne , wczasy lub inne formy wypoczynku, o których mowa w pkt 16.
Rozp. zmieniające z dnia 20 października 2020 r. zawiera także przepisy przejściowe – zawarto je w § 2 wspomnianego aktu.
Maciej Ofierski