Zakup kasy fiskalnej po wznowieniu działalności
Wnioskodawczyni od 2012 r. prowadzi jednoosobowo, jako osoba fizyczna, pozarolniczą działalność gospodarczą – biuro rachunkowe, w stosunku do której Wnioskodawczyni od 1 marca 2015 r. ma obowiązek stosowania kasy fiskalnej. Około 15 lat temu Wnioskodawczyni również prowadziła działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, tj. bar gastronomiczny, w którym ewidencjonowała sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Czy Wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu nowej kasy fiskalnej?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony – przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2015 r. (data wpływu 26 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni od 2012 r. prowadzi jednoosobowo, jako osoba fizyczna, pozarolniczą działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Strona jest płatnikiem podatku VAT. Do końca 2014 r. Zainteresowana nie miała obowiązku ewidencjonowania sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy użyciu kasy fiskalnej. W związku z rozporządzeniem dotyczącym zasad stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016 (rozporządzenie Ministerstwa Finansów z dnia 4 listopada 2014 r.) oraz nową listą podmiotów ustawowo zobowiązanych do stosowania kas fiskalnych niezależnie od osiągniętego obrotu, od 1 marca 2015 r. Wnioskodawczyni będzie miała obowiązek stosowania kasy fiskalnej.
Około 15 lat temu Strona również prowadziła działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Była ona właścicielką małego baru gastronomicznego, w którym ewidencjonowała sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Fakt ten jest istotny, gdyż jak została poinformowana przez serwisanta, jeżeli już raz nabywała kasę fiskalną na dany numer NIP, to obecnie, jako właścicielka biura rachunkowego nie będzie mogła skorzystać z odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Analizując zapisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, Wnioskodawczyni nie znalazła podstawy prawnej, która pozbawiałaby mnie prawa do odliczenia kwoty określonej w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy dokonując zakupu kasy fiskalnej, zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r. przepisami, oraz rozpoczynając ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach Wnioskodawczyni otrzyma możliwość odliczenia kwoty o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT?
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli Strona nabędzie kasę fiskalną i rozpocznie ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, to Zainteresowana będzie mogła odliczyć od tego podatku kwotę określoną w art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. od podatku od towarów i usług. Wymieniony przepis nie wskazuje na inne warunki, oprócz terminowości rozpoczęcia ewidencjonowania, które należałoby spełnić aby skorzystać z odliczenia. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, jako warunki, które umożliwiają odliczenie wskazuje (§ 2 ust. 1 pkt 1-3 i ust. 2):
- złożenie przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania;
- rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
- posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
W przypadku podatników, którzy zamierzają stosować do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego jedną kasę rejestrującą, zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, zgodnie z przepisami dotyczącymi kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, jeżeli zgłoszenie to zostało złożone przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania tych kwot.
Oprócz tych warunków przepisy nie wymieniają innych w związku z czym, po ich spełnieniu, zdaniem Wnioskodawczyni, będzie można odliczyć kwotę wydatkowaną na zakup kasy fiskalnej wg art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują zatem odrębnie kategorii podatnika rozpoczynającego sprzedaż (działalność), tym samym, nie precyzują kiedy mamy do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług rozpoczynającym, a kiedy z podatnikiem kontynuującym działalność gospodarczą.
W odniesieniu do kwestii prawa do odliczenia i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku ponownego podjęcia działalności gospodarczej, istotnym staje się ustalenie bytu prawnopodatkowego Wnioskodawcy. Tym samym należy rozstrzygnąć kwestię, czy Wnioskodawca może być, w świetle przepisów prawa, uznany za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą, czy też jest on, z racji wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej, podatnikiem podatku od towarów i usług kontynuującym sprzedaż.
W tym miejscu należy podkreślić, że zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie ich wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, że mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Ponowne rozpoczęcie działalności w rozumieniu odrębnych przepisów, nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Ustanie bytu prawnopodatkowego w zakresie podatku od towarów i usług powoduje zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, np. zlikwidowanie działalności prowadzonej jednoosobowo jako osoba fizyczna i podjęcie jej w formie spółki cywilnej lub odwrotnie, a nie zaniechanie na pewien czas wykonywania czynności opodatkowanych.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, że obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.
Przez sprzedaż, w myśl art. 2 pkt 22 ustawy, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 111 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani, stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b.
Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Jak wynika z powyższego przepisu, odliczenie (ulga) przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania. Przepis ten stanowi bowiem o ulgach przysługujących przy zakupie kas rejestrujących zgłoszonych na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania.
Zatem, ustawodawca utożsamia dzień rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem powstania obowiązku ewidencjonowania. Art. 111 ust. 4 ustawy, stosuje tryb warunkowy i odnosi się do podatników, którzy wcześniej nie byli obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.
W tym miejscu należy podkreślić, że kwestia odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej została szczegółowo uregulowana przepisami aktów wykonawczych do ustawy.
I tak, na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 1 ustawy Ministra Finansów wydał 27 grudnia 2010 r. rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 163).
Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, zwanego dalej „odliczeniem”, lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem:
- złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania;
- rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać, zwanym dalej „potwierdzeniem”;
- posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
Stosownie do § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia, odliczenie może być dokonane w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym.
Cytowane wyżej przepisy wskazują, że ulga z tytułu zakupu kasy rejestrującej, przysługuje podatnikowi w sytuacji, gdy m.in. złoży on naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie przewidywanych stanowisk kasowych wraz z podaniem miejsca instalacji kasy.
Z powołanych przepisów wynika, że ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni od 2012 r. prowadzi jednoosobowo, jako osoba fizyczna, pozarolniczą działalność gospodarczą – biuro rachunkowe, w stosunku do której Wnioskodawczyni od 1 marca 2015 r. będzie miała obowiązek stosowania kasy fiskalnej. Około 15 lat temu Strona również prowadziła działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, tj. bar gastronomiczny, w którym ewidencjonowała sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej.
Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą prawa do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu nowej kasy fiskalnej.
Wskazać należy, że w omawianej sprawie u Wnioskodawczyni w ramach wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej – baru gastronomicznego powstał już obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. To właśnie wtedy w myśl art. 111 ust. 4 ustawy, Wnioskodawczyni, mogła po spełnieniu określonych warunków odliczyć od podatku kwotę wydatkowaną na zakup kasy rejestrującej, natomiast późniejsze wznowienie działalności gospodarczej – biura rachunkowego, należy traktować jako kontynuowanie przez ten sam podmiot prowadzonej działalności gospodarczej.
Dlatego też uznać należy, że Wnioskodawczyni w omawianej sprawie nie będzie przysługiwało prawo do ulgi z tytułu zakupu nowej kasy rejestrującej, gdyż ulga ta jest jednorazowa i dotyczy tylko kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, a w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z kontynuacją prowadzonej działalności gospodarczej osoby fizycznej.
W rezultacie dokonując zakupu kasy fiskalnej, zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r. przepisami, oraz rozpoczynając ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach Wnioskodawczyni nie ma możliwości odliczenia kwoty o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja indywidualna z 27 marca 2015 r., sygn. IPPP2/4512-63/15-2/RR – Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie