Zakup pojazdu od byłego przedsiębiorcy

skoda-octavia-3269945_640.png

„Prowadzę działalność gospodarczą i chciałabym się dowiedzieć jak wygląda zakup auta od osoby, która kiedyś prowadziła firmę, jednak w chwili obecnej ją zlikwidowała? Auto było kupione na firmę – VAT1 – nie mniej jednak firma została zlikwidowana w maju tego roku. Jak wygląda zakup takiego pojazdu? Czy nie będzie problemu z odliczeniem kosztów i VAT w przypadku zakupu? Czy osoba, która kiedyś prowadziła działalność może sprzedać takie auto innej firmie?”

Z treści zapytania Czytelnika wynika, iż zamierza …

(…) kupić pojazd od byłego przedsiębiorcy, a zatem pojazd ten należał do środków trwałych działalności gospodarczej, która została zlikwidowana w maju 2017 roku.

Podatnik VAT likwidując działalność gospodarczą powinien wykazać podatek VAT należny od niesprzedanych towarów, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. W remanencie (spisie natury) sporządzonym na dzień zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności opodatkowanych wykazuje się towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie zostały sprzedane. W spisie z natury sporządzonym w związku z likwidacją działalności gospodarczej należy ująć również środki trwałe (w tym samochody) i wyposażenie, jeżeli przy ich nabyciu podatnik miał prawo do odliczenia VAT. Podstawą opodatkowania towarów pozostałych na dzień likwidacji firmy jest cena ich nabycia (bez podatku).

Z uwagi na to, że przedsiębiorca kończący prowadzenie działalności gospodarczej rozliczy VAT od remanentu w ostatniej składanej deklaracji VAT-7 (VAT-7K), sprzedaż składników majątku po likwidacji działalności nie będzie rodziła dodatkowych konsekwencji w podatku VAT.

Zakup pojazdu od byłego przedsiębiorcy w powyższym przypadku odbędzie się zatem na podstawie umowy sprzedaży, a nie na podstawie faktury VAT. Z racji, iż poprzedni przedsiębiorca powinien był dopełnić wszystkich formalności związanych z rozliczeniem podatku VAT, nowy nabywca nie powinien napotkać trudności przy odliczaniu kosztów i podatku VAT od zakupu pojazdu.

Podobnie, w ocenie Autora, nie powinno rodzić żadnych problemów sprzedanie samochodu na rzecz innego przedsiębiorcy, bowiem podatek VAT będzie liczony od aktualnej ceny sprzedaży, a nie od poprzedniej ceny zapłaconej przez poprzedniego przedsiębiorcę.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat