Zamknięte przedszkola, jednak trwają zajęcia online

„Dziękuję bardzo za odpowiedź, co do pyt. cyt. >Postanowiłem zwrócić się do Państwa z prośbą o poradę prawną w związku z pobieraniem czesnego w niepublicznym przedszkolu które prowadzę. Oczywiście zaznajomiłem się z raportem UOKiK-u jednak zastanawia mnie zapis: „Zgodnie z zasadą wzajemności, obciążanie konsumenta stawką czesnego powinno następować tylko w sytuacji realizacji świadczenia wzajemnego lub gotowości do jego realizacji – zgodnie z umową.” Przedszkole spełnia gotowość do wznowienia pracy w każdym możliwym momencie więc czy należy nam się czesne w związku z ciągłym utrzymaniem miejsc czy też w związku ze stronniczością dokonałem nadinterpretacji. Jeśli faktycznie mam rację i takowe czesne za ten okres nam się należy to uprzejmie proszę o wskazanie aktów prawnych czy innych dokumentów które poprą mnie w dyskusji z rodzicami.< Teraz dopytuję co w przypadku kiedy prowadzimy zajęcia online? W pewnym stopniu wykonujemy naszą pracę zdalnie. Praca przedszkola nie polega tylko na realizacji zajęć opiekuńczych lecz również na realizacji zajęć dydaktycznych, które to realizujemy.”

W nawiązaniu do poprzednio udzielonej dla Państwa opinii innego Prawnika, po części odpowiedź znajduje się …

(…) już w samym pytaniu, natomiast oczywiście można ją poprzeć odpowiednimi przepisami. W tym wypadku chodzi o § 3a rozporządzenia MEN z dn. 11.03.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 410 ze zm.), zgodnie z którym w okresie od dnia 25.03.2020 r. do dnia 26.04.2020 r. zadania jednostek systemu oświaty, o których mowa w § 2 ust. 1, a więc również przedszkoli, są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Prowadzenie zajęć online jest zatem obecnie obowiązkiem przedszkola, który, jak wynika z pytania, jest realizowany. Pomimo zatem tego, że nie są realizowane zajęcia opiekuńcze, to realizowane są pozostałe funkcje przedszkola. Zatem nie ma podstaw do zwrotu czesnego, czy też obniżenia jego wymiaru.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20.03.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. 2020 poz. 492 ze zm.