Zamknięte szkoły, a wypłata dotacji oświatowych
W jaki sposób w okresie zawieszenia zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego z powodu COVID-19, powinna być naliczana i wypłacana dotacja podmiotowa dla szkół i placówek niesamorządowych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż j.s.t.?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił resort edukacji w wyjaśnieniach przygotowanych dla autora interpelacji poselskiej.
Wyjaśnienia MEN
Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (u.f.z.o.) dotacja przysługuje przedszkolu czy szkole na każdego ucznia, będącego w danym miesiącu uczniem placówki wychowania przedszkolnego lub uczniem szkoły. Nie ma wątpliwości, że na wychowanków przedszkoli, placówek oświatowych, a także uczniów szkół, w których realizuje się obowiązek szkolny, oraz na uczniów publicznych szkół dla dorosłych – dotacja przysługuje również za okres czasowego zawieszenia zajęć. Tak jak w poprzednich miesiącach dotacja powinna być wypłacona na podstawie i zgodnie z przepisami u.f.z.o.
Co do kwestii wysokości dotacji na ucznia lub wychowanka w miesiącach objętych czasowym zawieszeniem zajęć dydaktycznych, należy podkreślić, że wysokość dotacji w marcu powinna być taka sama jak w lutym czy styczniu 2020 r. Zgodnie z art. 43 u.f.z.o. pierwszej aktualizacji wysokości dotacji j.s.t. dokonają, jak co roku, w miesiącu roku budżetowego następującym po miesiącu, w którym upłynęło 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na rok budżetowy. Ustawa budżetowa na rok 2020 z dn. 14.02.2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 571) została ogłoszona 1 kwietnia tego roku.
Resort zwraca uwagę, że dotychczas nie było wątpliwości i samorządy wypłacały dotacje na dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym oraz uczniów w szkołach pomimo ich nieobecności na zajęciach, spowodowanych przykładowo długotrwałą chorobą.
Jedynie w szkołach policealnych oraz szkołach dla dorosłych, dotowanych na podstawie art. 26 ust. 2 u.f.z.o., otrzymanie dotacji na ucznia jest uzależnione od jego frekwencji na obowiązkowych zajęciach dydaktycznych. Stąd też w rozporządzenia MEN z dn. 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 znalazły się przepisy regulujące dotowanie uczniów tych szkół w okresie zawieszenia zajęć. Rozporządzenie reguluje również kwestię dotowania niepublicznych domów wczasów dziecięcych.
Otóż, jak przypomina MEN, w trzech kategoriach jednostek systemu oświaty:
- niepublicznych szkołach dla dorosłych,
- niepublicznych szkołach policealnych oraz
- niepublicznych domach wczasów dziecięcych
– prawo do otrzymania dotacji na ucznia lub wychowanka jest uzależnione od jego obecności w szkole lub placówce.
Aby te szkoły oraz domy wczasów dziecięcych nie utraciły prawa do dotacji w okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania, wprowadzono szczegółowe rozwiązania zawarte w § 10 ww. rozporządzenia.
Od 1 marca do końca miesiąca, w którym zakończy się czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły, dotacja jest naliczana z pominięciem warunku związanego z fizyczną obecnością słuchacza w szkole lub wychowanka w placówce, z tym że:
- w przypadku niepublicznych szkół dla dorosłych – podstawą do naliczenia dotacji są dane za luty 2020 r. (dotacja przysługuje na każdego słuchacza, który w lutym 2020 r. uczestniczył w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych),
- w przypadku niepublicznych domów wczasów dziecięcych – dotacja równa jest iloczynowi liczby dni w tym okresie, liczby wychowanków i kwoty części oświatowej subwencji ogólnej przewidzianej na wychowanka domu wczasów dziecięcych w roku 2019 dla powiatu podzielonej przez liczbę 366.
Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz.U. z 2020 r. poz. 17 ze zm.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – Dz.U. 2020 poz. 493 z późn. zm.