Zatrudnianie osób pozbawionych wolności – aktualne przepisy
W Dzienniku Ustaw z dnia 28 stycznia 2021 r. pod pozycją 179 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 22.01.2021 r., w załączniku do którego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności (Dz. U. z 2017 r. poz. 2151).
W jednolitym tekście powyższej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:
- ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568, ze zm.),
- przepisów ogłoszonych przed dniem 21 stycznia 2021 r.
W omawianej ustawie pominięto art. 101 ustawy z dnia 31 marca 2020 r., w którym określono terminy wejścia w życie konkretnych zapisów ustawy nowelizującej – przepis ten wyszczególniono w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 22 stycznia 2021 r.
Zatrudnianie osób pozbawionych wolności odbywa się w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego. Zatrudnianie osób, o których mowa, powinno mieć na celu przede wszystkim pozytywne oddziaływanie na ich postawy. Osiąganie zysku powinno być podporządkowane resocjalizacji.
W celu tworzenia warunków do zatrudnienia osób pozbawionych wolności oraz prowadzenia działalności gospodarczej mogą być tworzone przy zakładach karnych przywięzienne zakłady pracy, które mogą funkcjonować jako:
- przedsiębiorstwa państwowe,
- spółka akcyjna lub spółka z o.o., w której Skarb Państwa lub państwowa osoba prawna ma więcej niż 50% udziałów lub akcji,
- instytucja gospodarki budżetowej.
Maciej Ofierski