Zawieszenie działalności przez komornika sądowego

paragraph-192558_640.jpg

„Komornik sądowy z dniem 31.05.2018 przestaje wykonywać obowiązki zastępcy komornika, składa wniosek o udzielenie o powołanie na stanowisko komornika w innym rejonie, jednak może to trwać nawet 6 miesięcy. W jaki sposób należy dokonać zawieszenia działalności w ZUS i urzędzie skarbowym w tym okresie przejściowym?”

Na początek warto przytoczyć …

(…) wyrok WSA w Krakowie z dn. 10.07.2017 r., (sygn. akt: III SA/Kr 431/17), zgodnie z którym status komornika sądowego zbliża się do statusu innych tzw. wolnych zawodów. Wykonują oni swoje czynności w formie niezależnej działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach wolnego zawodu. Komornik nie jest częścią administracji publicznej, a jego działalność ma wszelkie cechy działalności gospodarczej i chociaż wykonuje czynności w imieniu państwa, to robi to na własny rachunek.

Z przytoczonego wyroku wynika m.in., że komornicy sądowi podlegają też wpisowi do CEIDG, w której ich działalność została sklasyfikowana jako podmiot świadczący usługi prawnicze.

Na gruncie pytania Czytelnika oznacza to, że zawieszenie działalności gospodarczej prowadzonej przez komornika sądowego będzie się odbywało i niosło za sobą takie same skutki, jak w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez każdego innego przedsiębiorcę.

Komornik sądowy planujący zawiesić działalność gospodarczą musi złożyć wniosek CEIDG-1 o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej. Może to zrobić osobiście w urzędzie gminy/miasta, przez pełnomocnika, listownie bądź elektroniczne za pośrednictwem e-PUAP.

Złożenie wniosku CEIDG-1 jest wystarczające, aby zmiany dotarły następnie do ZUS i urzędu skarbowego, bowiem nie ma konieczności składania żadnych innych, dodatkowych wniosków ani odrębnego i bezpośredniego informowania tych organów.

Zawieszenie działalności może nastąpić na czas nieokreślony lub określony, przy czym okres ten nie może być krótszy niż 30 dni. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się w dniu wskazanym we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia wskazanego w tymże wniosku bądź do dnia wskazanego we wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej. Innymi słowy, przedsiębiorca może od razu wskazać okres, na który chce zawiesić działalność, bądź zawiesić ją bezterminowo, a wznowienie nastąpi dopiero w dacie wskazanej we wniosku o wznowienie działalności.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie opłaca zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Nie musi również składać deklaracji VAT.

Ponadto w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca zostaje wyrejestrowany z ZUS, co skutkuje brakiem konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne traci się prawo do świadczeń zdrowotnych, dlatego warto skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub z ubezpieczenia zdrowotnego swoich członków rodziny.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat