Zmiana decyzji w sprawie stażu pracy, a wyrównanie wynagrodzenia
„W 2009 roku pracownik złożył dokumenty o zaliczeniu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Na podstawie opinii radcy prawnego okres pracy w latach 1988-1990 nie został zaliczony z tego względu, że pracownik uczył się w szkole ponadpodstawowej, tym samym w myśl paragrafu 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 28.03.1983 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz.U. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) praca domownika nie stanowiła głównego źródła utrzymania wnioskodawcy. Do stażu pracy zostały zaliczone okresy po roku 1990 do 1997 r. Obecnie pracownik zwrócił się z prośbą o wliczenie tego wcześniej nie zaliczonego okresu pracy. Czy pracodawca może zmienić opinię radcy prawnego i zaliczyć ten okres pracy do pracowniczego stażu pracy? Jeśli tak, to czy należałoby się pracownikowi wyrównanie wynagrodzenia? Czy też pracownik ze swoją sprawą powinien zwrócić się do sądu?”
Tak. Pracodawca może zmienić dotychczasową decyzję, również taką, która wydana została na skutek opinii radcy prawnego i zaliczyć danemu pracownikowi wspomniany w pytaniu okres pracy do pracowniczego stażu pracy.
Przy tej okazji warto podkreślić, że jedną ze stron stosunku pracy jest pracodawca i to od niego zależy, jaką ostatecznie decyzję podejmuje względem drugiej strony stosunku pracy tj. pracownika. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię wypłacenia pracownikowi wyrównania wynagrodzenia za lata 1988-1990, to uważam, że brak jest w tym zakresie podstaw prawnych, albowiem zgodnie z ogólnymi zasadami płynącymi z treści art. 291 Kodeksu pracy – roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.