Zmiana pracy – jak obliczyć podstawę wymiaru urlopu?
W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego obowiązują specyficzne zasady ustalania wymiaru przysługującego urlopu wypoczynkowego.
Jeśli w tym samym roku kalendarzowym pracownik nawiązał stosunek pracy z innym pracodawcą wymiar urlopu zależy od czasu, na jaki został zawarty stosunek pracy:
- zatrudnienie na okres dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w tym na czas nieokreślony – wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego,
- zatrudnienie na okres krótszy niż do końca roku kalendarzowego – wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.
Możliwa jest sytuacja, w której pracownik wykorzysta urlop u dotychczasowego pracodawcy w wyższym wymiarze, niż mu przysługuje – w takim przypadku u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze.
Przy ustalaniu w powyższym trybie wymiaru urlopu miesiącowi kalendarzowemu pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu.
Wskazane powyżej zasady będą miały zastosowanie również w sytuacji, gdy pracownik nawiązuje stosunek pracy w ciągu innego roku kalendarzowego, niż rok, w którym ustał poprzedni stosunek pracy. Należy zauważyć, że nowym pracodawcą może być inny podmiot lub ten sam, który zatrudniał w poprzednim roku kalendarzowym.
Klaudia Utkowska